Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 1-ին Անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել` քննարկվել են Արցախի Հանրապետությունը ՀՀ-ին կապող Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետի տեղադրմանը, Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների ազատ երթևեկությանը խոչընդոտող անօրեն գործողություններին, դրանց հետագա կանխմանը և առնչվող այլ հարցեր:
Ներկայացվել է օպերատիվ վիճակը միջանցքի տարածքում, ընդգծվել 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների խստիվ պահպանման անհրաժեշտությունը:
Նախագահ Հարությունյանը համապատասխան կառույցների ղեկավարներին որոշ հանձնարարականներ է տվել, այդ թվում՝ ՌԴ խաղաղապահների հետ համագործակցությամբ հնարավորինս ապահովելու Շուշիի շրջանի՝ կրկնակի շրջափակման մեջ հայտնված չորս գյուղի անվտանգությունն ու կենսագործունեության համար անհրաժեշտ ապրանքների մատակարարումը:

Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 1 мая созвал заседание Совета безопасности. Об этом сообщает пресс-служба президента республики.
На заседании были обсуждены вопросы, касающиеся установки азербайджанского пропускного пункта в Лачинском коридоре, соединяющем Республику Арцах с Республикой Армения, незаконных действий Азербайджана, препятствующих свободному передвижению граждан Республики Арцах, также их предотвращения их в дальнейшем.
Была представлена оперативная обстановка на территории коридора, подчеркнута необходимость неукоснительного соблюдения положений Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Президент Арутюнян дал ряд поручений руководителям соответствующих структур, в том числе по обеспечению в сотрудничестве с российскими миротворцами безопасности четырех сел Шушинского района, оказавшихся в двойной блокаде, и доставке товаров для нормального жизнеобеспечения.