Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 1-ին Անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել` քննարկվել են Արցախի Հանրապետությունը ՀՀ-ին կապող Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետի տեղադրմանը, Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների ազատ երթևեկությանը խոչընդոտող անօրեն գործողություններին, դրանց հետագա կանխմանը և առնչվող այլ հարցեր:
Ներկայացվել է օպերատիվ վիճակը միջանցքի տարածքում, ընդգծվել 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների խստիվ պահպանման անհրաժեշտությունը:
Նախագահ Հարությունյանը համապատասխան կառույցների ղեկավարներին որոշ հանձնարարականներ է տվել, այդ թվում՝ ՌԴ խաղաղապահների հետ համագործակցությամբ հնարավորինս ապահովելու Շուշիի շրջանի՝ կրկնակի շրջափակման մեջ հայտնված չորս գյուղի անվտանգությունն ու կենսագործունեության համար անհրաժեշտ ապրանքների մատակարարումը:

On May 1, President of Artsakh (Nagorno Karabakh) Arayik Harutyunyan convened a session of the Security Council.
The installation of the Azerbaijani check point in the Lachin corridor connecting the Republic of Artsakh to the Republic of Armenia, the illegal actions by Azerbaijan hindering the free movement of citizens of the Republic of Artsakh, their further prevention and other issues were discussed during the meeting.
The operational situation in the territory of the corridor was presented, the need to strictly observe the provisions of the Tripartite declaration of November 9, 2020 was emphasized during the meeting.
President Harutyunyan gave some instructions to the leaders of the relevant structures, including to ensure the safety of the four villages of the Shushi region under double blockade and the supply of goods necessary for life-activity in cooperation with the Russian peacekeepers.