ԱՄՆ պետքարտուղարության փոխխոսնակ Վեդանտ Փաթելը մայիսի 2-ին կայացած լրագրողների հետ ճեպազրույցում, պատասխանելով այն հարցին, թե ովքեր են ընդգրկված Վաշինգտոնում ընթացող հայ-ադրբեջանական բանակցություններում, ասել է, որ ԱՄՆ մի շարք պաշտոնյաներ են ներգրավված։
«Բանակցություններին մասնակից երկու երկիրն իրենք կմեկնաբանեն իրենց պատվիրակությունների մասը: Ամերիկյան կողմից մենք ունենք մի շարք պաշտոնյաներ, որոնք խորապես ներգրավված են այս հարցում: Ակնհայտորեն, Կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն խորապես ներգրավված է ոչ միայն այս հանդիպումների շրջանակում, այլև Հարավային Կովկասում իր շարունակական ներգրավվածության միջոցով: Ինչպես գիտեք՝ պետքարտուղար Բլինքենը մայիսի 1-ին մասնակցել է լիագումար նիստին, իսկ մինչ այդ՝ հյուրընկալել նախարարներին ընթրիքի ընթացքում: Այսպիսով, մենք կշարունակենք խորապես ներգրավված մնալ այստեղ»,- ասել է նա, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Փաթելն իր խոսքում նշել է, որ պետքարտուղարությունը չունի որևէ հավելյալ տեղեկություն այս պահին տրամադրելու համար: Նա ընդգծել է կողմերի միջև ուղիղ երկխոսության կարևորությունը՝ կարգավորմանը հասնելու համար և շեշտել, որ ԱՄՆ-ը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղ գործընթացին և Հարավային Կովկասում խաղաղ ապագայի խթանմանը:
Վեդանտ Փաթելը հրաժարվել է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք պետքարտուղար Բլինքենը պատրաստվում է կրկին հանդիպել կողմերի հետ։
«Ես չեմ ցանկանում առաջ ընկնել այս շաբաթվա ժամանակացույցից»,-ասել է նա։
Նա նաև չի տրամադրել որևէ մեկնաբանություն ընթացող բանակցությունների հնարավոր արդյունքների ու սպասումների կապակցությամբ՝ շեշտելով՝ կսպասեն այս գործընթացի ավարտին մեկնաբանություն անելուց առաջ:

Vedant Patel, the Principal Deputy Spokesperson for the U.S. Department of State, has said that a number of officials from the U.S. side deeply engaged on processes between Armenia and Azerbaijan.
“We remain committed to this process and remain committed to promoting a peaceful future in the South Caucasus. We believe that direct dialogue is key to resolving the issues, but I’m just not going to get ahead of the meetings themselves,” Patel told a briefing on Tuesday, May 2.
“But we obviously have had a number of officials from the U.S. side deeply engaged on this. Obviously, Senior Advisor for Caucasus Negotiations Lou Bono has been deeply engaged in this not just through these meetings but through his continued engagement in the South Caucuses. You know that Secretary Blinken attended the plenary session yesterday morning and had the opportunity to host these ministers for a dinner Sunday night. And so it’s something that we will continue to be deeply engaged on.”
On May 1, the meeting between the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan, the US State Secretary Antony Blinken and Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov took place in Washington D.C. The regional security situation, issues of normalisation of relations between Armenia and Azerbaijan were discussed. The humanitarian situation resulting from the illegal blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan was touched upon.