Պաշտոնական Վաշինգտոնը Բաքվին ու Երևանին խնդրել է դիտարկել՝ ինչպես լավագույնս պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը։ Այդ մասին փոխանցել են ԱՄՆ պետքարտուղարությունից՝ պատասխանելով «Ազատության» հարցին, թե արդյոք այս օրերին Վաշինգտոնում ընթացող հայ-ադրբեջանական բանակցություններում քննարկվո՞ւմ են Լեռնային Ղարաբաղին առնչվող հարցեր։
Պետքարտուղարության խոսնակը շեշտել է՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների ու անվտանգության հարցն առանցքային է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունում:
«Չափազանց շատ կյանքեր խլած ու շատ երկար տևող հակամարտությանը տևական կարգավորում գտնելու միակ ճանապարհն այն է, որ ի վերջո այս մարդիկ իրենց ապահով զգան իրենց տներում, և նրանց իրավունքները պաշտպանված լինեն», – փոխանցել են ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից՝ հավելելով, որ Միացյալ Նահանգները աջակցում է «երկարատև, կայուն համաձայնությանը, որը խաղաղության հիմք կարող է դնել»։
Միաժամանակ, Պետդեպարտամենտն ընդգծել է, որ հարաբերությունները կարգավորելու համաձայնության շրջանակը, բնույթն ու բովանդակությունը պետք է կողմերը որոշեն։
«Վաշինգտոնը պատիվ ունի հյուրընկալելու Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներին, մինչ նրանք աշխատում են խաղաղության ուղղությամբ։ Միացյալ Նահանգները շարունակում է հանձնառու մնալ Հարավային Կովկասում խաղաղ ապագան առաջ մղելու նպատակին։ Կողմերի ուղիղ երկխոսությունը երկարատև խաղաղությանը հասնելու և խնդիրները լուծելու բանալին է։
Հարաբերությունները կարգավորելու համաձայնության շրջանակն ու բնույթը կողմերի գործն է։ Մեր նպատակն է տարածք տրամադրել, որտեղ կարող են տեղի ունենալ երկկողմ քննարկումներ, և կողմերը կարող են միասին կատարել իրապես դժվարին աշխատանքը՝ երկարատև խաղաղության ուղղությամբ առաջընթաց գրանցելու համար։ Ինչ կարող է տեղ գտնել համաձայնության մեջ, և ինչը՝ ոչ` կողմերին վերաբերող հարց է»,-ասել են Պետդեպից։

Официальный Вашингтон попросил Баку и Ереван рассмотреть, как наилучшим образом защитить права и безопасность населения Нагорного Карабаха. Об этом сообщили в Государственном департаменте США, отвечая на вопрос о том, обсуждаются ли вопросы, связанные с Нагорным Карабахом, на проходящих в эти дни в Вашингтоне армяно-азербайджанских переговорах, пишет Радио Азатутюн.
Пресс-секретарь Госдепа подчеркнул, что вопрос прав и безопасности населения Нагорного Карабаха является ключевым в конфликте между Арменией и Азербайджаном.
«Единственный способ найти прочное решение конфликта, продолжающегося слишком долго и унесшего слишком много жизней — это чтобы эти люди в конце концов почувствовали себя в безопасности в своих домах и чтобы их права были защищены», — заявили во внешнеполитическом ведомстве США, добавив, что Соединенные Штаты поддерживают «долгосрочное и устойчивое соглашение, которое может заложить основу для мира».
При этом в Госдепартаменте подчеркивают, что объем и характер соглашения по урегулированию отношений должны определяться самими сторонами.
«Вашингтон имеет честь принимать у себя министров иностранных дел Армении и Азербайджана, которые работают на благо мира. Соединенные Штаты остаются приверженными содействию мирному будущему на Южном Кавказе. Прямой диалог между сторонами является залогом достижения прочного мира и решения проблем. Объем и характер соглашения по урегулированию отношений определяются сторонами. Наша цель состоит в том, чтобы предоставить место, где могут проходить двусторонние обсуждения, и где стороны могут вместе проделать действительно трудную работу, чтобы добиться прогресса на пути к долгосрочному миру. Что может войти в соглашение, а что нет – это дело сторон», – отметили в Госдепе США.