Թուրքիան փակել է իր օդային տարածքը Հայաստանի ավիաընկերությունների ինքնաթիռների համար, որոնք թռիչքներ են կատարում դեպի երրորդ երկրներ։ Այդ մասին NTV հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
«Մենք փակել ենք մեր օդային տարածքը Հայաստանի համար՝ երրորդ երկրներ չվերթերի համար։ Մենք թույլ կտանք ինքնաթիռների մուտքը մեր երկիր անհրաժեշտության դեպքում, սակայն օդանավերի և մասնավոր ջեթերի թռիչնքերը մեր տարածքով թույլ չենք տա, քանի դեռ շարունակվում են սադրանքները (Հայաստանի կողմից Թուրքիայի և Ադրբեջանի դեմ)։ Եթե նրանք չդադարեցնեն դրանք, այլ միջոցների կդիմենք»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ըստ Reuters-ի, պատճառը նախորդ շաբաթ Երևանում Նեմեսիս գործողության մասնակիցների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի բացումն է։
Չավուշօղլուն ասել է, որ Թուրքիան հետագա քայլեր կձեռնարկի, եթե «հուշակոթողը չքանդեն»։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ FlyOne Armenia ընկերությունը չեղարկել է Երևան–Փարիզ–Երևան չվերթը, քանի որ Թուրքիան փակել է իր օդային տարածքը հայկական ավիաընկերության համար։ Այդ մասին հայտնել է FlyOne Armenia ավիաընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Արամ Անանյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Այս պահին մոտ 80 ուղևոր չի կարողանում գալ Հայաստան:
Ապրիլի 29-ին Թուրքիան առանց նախապես տեղեկացնելու փակել էր իր օդային տարածքը հայկական «FlyOne Armenia» ավիաընկերության համար, Փարիզ–Երևան չվերթն իրականացնող ինքնաթիռը հարկադիր վայրէջք էր կատարել Քիշնևում և միայն ապրիլի 30-ի գիշերն իջել «Զվարթնոց» օդանավակայանում։

Турция закрыла свое воздушное пространство для самолетов армянских авиакомпаний, летающих в третьи страны. Об этом в эфире телеканала NTV заявил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу.
Он добавил, что сделано исключение для председателя НС РА Алена Симоняна, делегация которого посетила Турцию.
«Мы закрыли наше воздушное пространство для Армении для полетов в третьи страны. Мы разрешим въезд самолетов в нашу страну, если это будет необходимо, но мы не позволим самолетам и частным самолетам летать над нашей территорией до тех пор, пока продолжаются провокации (Армения против Турции и Азербайджана). Если они не остановятся, прибегнем к другим мерам», — сказал он.
Как сообщает Reuters, причиной является открытие на прошлой неделе в Ереване памятника участникам операции «Немезис».
Чавушоглу заявил, что Турция предпримет дальнейшие шаги, если «памятник не будет снесен».
Ранее стало известно, что компания FlyOne Armenia отменила рейс Ереван-Париж-Ереван в связи с тем, что Турция закрыла свое воздушное пространство для армянской авиакомпании. Об этом сообщил председатель совета директоров FlyOne Armenia Арам Ананян.
На данный момент около 80 пассажиров не могут прилететь в Армению.
29 апреля Турция без предварительного уведомления закрыла свое воздушное пространство для армянской авиакомпании FlyOne Armenia, самолет, выполнявший рейс Париж-Ереван, был вынужден совершить вынужденную посадку в Кишиневе и приземлился в аэропорту «Звартноц» только в ночь на 30 апреля.