ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, մեկնաբանելով Վաշինգտոնում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը, ասել է, որ բանակցություններն ընթանում են առանց Ռուսաստանի մասնակցության, հետևաբար, գործընթացի մասին պետք է հետաքրքրվել մասնակիցներից:
«Երբ հանդիպման արդյունքում հայտարարություններ արվեն և կողմերն արտահայտվեն, հնարավոր կլինի կարծիք ձևավորել։ Դրանից հետո, գուցե, իրավունք լինի ինչ որ բան մեկնաբանել, բայց դա ավելի ուշ կլինի»,-ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Զախարովան հավելել է, որ Ռուսաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ Հայաստանի, Ադրբեջանի և ՌԴ ղեկավարների ՝ 2020-2022 թվականներին ընդունված եռակողմ հայտարարությունների իրագործմանը։ Այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին հայտարարել է
Անդրադառնալով Մոսկվայում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման հեռանկարներին՝ Մարիա Զախարովան հիշեցրել է, որ այդ մասին հայտարարություն արդեն եղել է։
Ավելի վաղ Զախարովան հայտարարել էր, որ ՀՀ և Ադրբեջանի գործընկերներն ընդունել են խաղաղության պայմանագրի շուրջ երկկողմ բանակցությունների հերթական փուլ անցկացնելու վերաբերյալ Ռուսաստանի առաջարկը։
«Երևանն ու Բաքուն հաստատել են իրենց պատրաստակամությունը։ Ժամկետների մասին կտեղեկացվի ավելի ուշ»,-նշել է նա։

Official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova has said that negotiations between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan are taking place in Washington without Russia's participation, so Moscow cannot comment on this process.
The diplomat noted that when the sides make statements and each side speaks, then it will be possible to form an opinion and make a comment.
Zakharova once again stressed the importance of implementing tripartite agreements.
“As before, we are committed to the implementation of all the provisions of the trilateral agreements reached by the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia during 2020-2022,” Zakharova noted.
On May 1, the meeting between the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan, the US State Secretary Antony Blinken and Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov took place in Washington D.C. The regional security situation, issues of normalisation of relations between Armenia and Azerbaijan were discussed. The humanitarian situation resulting from the illegal blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan was touched upon.