Սպիտակ տան ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը թվիթերյան գրառմամբ անդրադարձել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ իր եռակողմ հանդիպմանը ու ողջունել Երևանի ու Բաքվի արձանագրած առաջընթացը բանակցություններում, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
«Ուրախ էի այսօր Սպիտակ տանը հյուրընկալել արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանին և Ջեյհուն Բայրամովին։ Մենք ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջընթացը բանակցություններում և խրախուսում շարունակական երկխոսությունը: Կայուն և արդար համաձայնագիրն առանցքային դեր ունի երկու երկրի և տարածաշրջանի համար հնարավորությունների ստեղծման համատեքստում»,-ասված է Սալիվանի գրառման մեջ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ մայիսի 4-ին Վաշինգտոնում կանցկացվի Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների բանակցությունների եզրափակիչ փուլը՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի մասնակցությամբ։ Այդ մասին հայտնել է Պետդեպարտամենտը։ Հիմնական թեման հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագիրն է։

Советник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан сообщил о прогрессе в переговорах между Арменией и Азербайджаном. Об этом он написал в своем микроблоге в Twitter после встречи с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана в Вашингтоне.
«Я рад принимать в Белом доме министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова. Мы приветствуем прогресс, достигнутый Арменией и Азербайджаном в переговорах, и призываем к продолжению диалога», – написал Салливан.
По его словам, стабильное и справедливое соглашение станет ключом к раскрытию возможностей как для стран, так и для региона.