Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ, մայիսի 4-5-ը պաշտոնական այցով կմեկնի Չեխիայի Հանրապետություն:
Այցի ընթացքում Հայաստանի վարչապետը հանդիպում կունենա Չեխիայի կառավարության ղեկավար Պետր Ֆիալայի հետ: Նախ տեղի է ունենալու երկու երկրների վարչապետների առանձնազրույցը, այնուհետև բանակցությունները կշարունակվեն ընդլայնված կազմերով: Հանդիպման ավարտին Նիկոլ Փաշինյանը և Պետեր Ֆիալան ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես կգան հայտարարություններով:
Հաջորդիվ ՀՀ վարչապետը հանդիպումներ կունենա Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելի, խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի, Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստարչիլի հետ:

Prime Minister Nikol Pashinyan, together with his wife Anna Hakobyan, will leave for the Czech Republic on May 4-5, his office reveals.
During the trip, the Prime Minister will have a meeting with his Czech counterpart Petr Fiala. First, a private conversation between the Prime Ministers will take place, and then negotiations will continue in an expanded format. At the end of the meeting, Pashinyan and Fiala will make statements for the media.
Next, the Prime Minister of Armenia will have meetings with the President of the Czech Republic, Petr Pavel, the Speaker of the Chamber of Deputies of the Parliament, Markéta Pekarová Adamová, and the President of the Senate, Miloš Vystrčil.