ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը, հայտարարել է, որ այդպիսի զգայուն հակամարտությունների կարգավորումը չի կարող ընթանալ առանց «գետնի վրա» ծագող խնդիրների։ Այդ մասին նա ասել է «Իզվեստիային» հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ջանքերի շնորհիվ է հնարավոր դարձել մարել հակամարտության թեժ փուլը։ Փոխնախարարը հավելել է, որ ՌԴ, Ադրբեջանի և ՀՀ ղեկավարների 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը հենց հրադադարի հաստատման և դեպի հայ-ադրբեջանական կարգավորում շարժվելու և խաղաղապահ զորակազմ ծավալելու մասին է։
«Այժմ երկխոսության միջոցով գործընթացն ընթանում է 4 հիմնական ուղղությամբ՝ տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակում, երկխոսություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման նպատակով, սահմանների սահմանազատում և հասարակական ու խորհրդարանական կապերի հաստատում, առանց որի բարդ է խոսել երկկողմ հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման մասին։
Կարգավորման հիմնական տարրերը, այն է՝ կրակի դադարեցում և դեպի հայ-ադրբեջանական կարգավորում հիմնական ուղղությունների ձևակերպում, բոլոր այդ սկզբունքները ձևակերպվել և սկսվել են իրականացվել բացառապես շնորհիվ ՌԴ-ի և ՌԴ նախագահի միջնորդական առաքելության։ Դա ինքնին արդեն լուրջ ձեռքբերում է»,-ասել է նա։
Գալուզինը նշել է, որ այդ 4 ուղղությամբ այս տարիների ընթացքում Ռուսաստանը փորձում է կոնկրետ ջանքեր գործադրել, ուղղություններից յուրաքանչյուրում ձևավորվել է լուրջ ներուժ և հիմքեր հետագա առաջընթացի համար։
«Հասկանալի է, որ նման հին ու զգայուն հակամարտությունների կարգավորումը, ինչպիսին է այն ինչ կատարվում է Լեռնային Ղարաբաղում և շուրջը, եթե իրատեսորեն նայենք, չի կարող ընթանալ առանց անհարթությունների ու «գետնի վրա» ծագող խնդիրների։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, մեկնաբանելով Վաշինգտոնում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը, ասել է, որ բանակցություններն ընթանում են առանց Ռուսաստանի մասնակցության, հետևաբար, գործընթացի մասին պետք է հետաքրքրվել մասնակիցներից:
«Երբ հանդիպման արդյունքում հայտարարություններ արվեն և կողմերն արտահայտվեն, հնարավոր կլինի կարծիք ձևավորել»,-ասել է նա։

Deputy Foreign Minister of the Russian Federation Mikhail Galuzin has described the Nagorno Karabakh conflict as “long-standing and sensitive”, maintaining that such situations can’t go without problems “on the ground”.
In an Izvestia interview published one minute into Thursday, May 4, Galuzin said it was first of all thanks to the efforts of Russian President Vladimir Putin that the conflict was “extinguished” in November 2020.
A statement was signed by the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia on November 9, 2020 on a ceasefire, as well as the deployment of a peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh.
“[The statement] is about moving forward through dialogue in four main areas: unblocking transport and economic ties in the region, dialogue with the aim of concluding a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, delimitation of the border between the two countries and establishing ties through public and parliamentary lines, without which it is difficult to speak on the full normalization of bilateral relations. The main elements of the settlement, namely a ceasefire and the formulation of key directions for moving towards the Armenian-Azerbaijani normalization, all these principles were formulated and began to be implemented solely thanks to the mediation of Russia and its president. This in itself is already a significant achievement,” the diplomat said.
“All these years, Russia has been trying to make concrete practical efforts in four areas, and serious potential and foundations for further advancement have been built up in each of them. If you really look at things, it is clear that the solution of such long-standing and sensitive conflict situations, as what is happening in Nagorno-Karabakh, cannot go without some rough edges and problems “on the ground”.