Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը օկուպացված Շուշիում միջազգային կոնֆերանսի ընթացքում ասել է՝ Հայաստանը պետք է հաստատի, որ չունի տարածքային պահանջներ Բաքվից՝ հայտարարելով, որ «Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է»։
«Նրանք պետք է ասեն այն, ինչ ես ասացի, այն է՝ Ղարաբաղը դա Ադրբեջան է՝ ես սպասում եմ դրան։ Հուսով եմ, որ այդ ժամանակը կգա»,-ասել է նա, գրում է Interfax.az-ը։
Ալիևը հավելել է, որ Հայաստանը 2022-ի հոկտեմբերին ստորագրել է Պրահայի հռչակագիրը և նույն ամսին՝ Սոչիի հռաչակագիրը, որտեղ «համաձայնություն է տվել որպես հարաբերությունների կարգավորման հիմք ընդունել 1991թ․ Ալմաթիի հռչակագիրը»։
«Ալմաթիի հռչակագրում փաստացի գծված և ճանաչված են որպես վարչական և պաշտոնական սահմաններ ԽՍՀՄ նախկին հանրապետությունների սահմանները։ Դա նշանակում է, որ նրանք արդեն համաձայնվել են, որ Ղարաբաղը Ադրբեջան է։ Վերջերս ես ասացի, որ նրանք պետք է ասեն վերջին խոսքը, «Ա»-ն ասել են, հիմա պետք է «Բ»-ն էլ ասեն՝ պետք է ասեն այն, ինչ ես ասացի, այն է՝ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս է, ես սպասում եմ դրան։ Հուսով եմ, այդ ժամանակը կգա»,-ասել է նա։
Ըստ Ալիևի՝ կարևոր է, որ հիմա Հայաստանն ավելի բաց է խոսում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու մասին, քան նրա որոշ բարեկամներ Արևմուտքում։
Մայիսի 4-ինՎաշինգտոնում կանցկացվի Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների բանակցությունների եզրափակիչ փուլը՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի մասնակցությամբ։ Հիմնական թեման հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագիրն է։

Azerbaijani President Ilham Aliyev has claimed that Armenia must confirm it has no territorial claims against Baku by declaring that “Karabakh is part of Azerbaijan”, Interfax.az reports.
Aliyev made the remarks at the fourth international conference on "Shaping the Geopolitics of Greater Eurasia: from past to present and future" in the Nagorno Karabakh town of Shushi on Wednesday, May 4.
Aliyev said Armenia signed the Prague Declaration in October 2022 and he Sochi Declaration that same month, expressing “consent on the adoption of the Alma-Ata Declaration of 1991 as the basis for the normalization of relations”.
“They should say what I said, namely, Karabakh is Azerbaijan, I am waiting for it. I hope that time will come,” he said.
“And it is important that Armenia itself is now more open than some of Armenia's friends in the West, talking about its actual recognition (of Azerbaijan’s territorial integrity).”