Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Ջեյհուն Բայրամովը մայիսի 1-4-ն ԱՄՆ-ում տեղի ունեցած բանակցություններում «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» երկկողմ համաձայնագրի նախագծի որոշ հոդվածների շուրջ ունեցել են փոխըմբռնման առաջընթաց՝ միևնույն ժամանակ արձանագրելով, որ մի շարք առանցքային հարցերի շուրջ դիրքորոշումները մնում են տարամետ:
Նախարարները հյուրընկալվել են Ջորջ Շուլցի արտաքին գործերի ազգային ուսումնական կենտրոնում։ Վաշինգտոնում նախարարները հանդիպել են ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և նախագահի օգնական և ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի հետ:
Նախարարները ներկայացրել են իրենց տեսակետներն առկա իրավիճակի շուրջ և իրենց դիրքորոշումներն են հայտնել հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող գոյություն ունեցող խնդիրների վերաբերյալ։
Երկու նախարարն իրենց գնահատանքն են հայտնել ամերիկյան կողմին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները հյուրընկալելու համար։ Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել քննարկումները։
Մայիսի 4-ին Վաշինգտոնում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների բանակցությունների եզրափակիչ փուլը՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի մասնակցությամբ։ Հիմնական թեման հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագիրն էր։

5 Май 2023 - 10:05 AMT
4 мая госсекретарь США Энтони Блинкен, министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов провели в Арлингтоне (штат Вирджиния, США) трехстороннюю встречу, завершившую раунд обсуждений по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Заключительную встречу провел госсекретарь США Энтони Блинкен.
Отмечается, что министры представили свои взгляды на текущую ситуацию и высказали свои позиции по существующим проблемам, связанным с урегулированием отношений.
Министры и их команды добились прогресса во взаимопонимании по некоторым статьям проекта двустороннего соглашения «О мире и установлении межгосударственных отношений», при этом зафиксировав, что позиции по ряду ключевых вопросов по-прежнему расходятся.
Оба министра выразили признательность американской стороне за проведение переговоров между Арменией и Азербайджаном.