ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 4-ին Անկարայում Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահ Մուստաֆա Շենթոփի հետ հանդիպմանը նշել է, որ Հայաստանն առանձնահատուկ կարևորում է հայ-թուրքական ցամաքային սահմանի բացումը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար: Նա ափսոսանք է հայտնել, որ իրեն չի հաջողվել դիվանագիտական անձնագրով հատել ցամաքային սահմանն այս միջոցառմանը մասնակցելու համար:
Անդրադառնալով օրեր առաջ Թուրքիայի կողմից հայկական ավիաընկերությունների համար օդային տարածքը փակելուն, հույս է հայտնել, որ այս հանդիպումն իր հերթին կնպաստի խնդրի լուծմանը: Ի պատասխան՝ Մուստաֆա Շենթոփը նշել է, որ իրենց համար զգայուն և ցավալի հարց է Երևանում «Նեմեսիս» հուշաղբյուր-կոթողի բացումը, որով էլ պայմանավորված է վերոնշյալ արգելքը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հակադարձել է, որ բազում պատճառներ կարելի է մատնանշել, որոնց հետևանքով բազմաթիվ գործընթացներ կանգ են առել, սակայն իր այցը նաև այս առումով առաջ շարժվելու ազդակ է պարունակում:
«Չնայած մի շարք հարցերի վերաբերյալ Հայաստանի և Թուրքիայի դիրքորոշումների տարբերությանը՝ հուսով ենք, որ այս հանդիպումը հիմք կծառայի հայ-թուրքական խորհրդարանական երկխոսություն հաստատելու և դրա շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ անհրաժեշտ հիմքեր ձևավորելու համար»,- նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Մուստաֆա Շենթոփի խոսքով Թուրքիան ձգտում է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Նրա համոզմամբ հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտի հնարավոր շուտափույթ հանգուցալուծումն օգուտ է ոչ միայն հակամարտող կողմերին, այլ ամբողջ տարածաշրջանին:
Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատել է, որ հայկական կողմը խաղաղության օրակարգով է առաջնորդվում և չի շեղվելու այդ օրակարգից: Նա փաստել է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարևանների նկատմամբ՝ վերահաստատելով, որ մեր երկրի նպատակն է տարածաշրջանում շարունակական խաղաղության ու կայունության հաստատումը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Թուրքիա-Ադրբեջան դաշնակցային հարաբերություններին, ինչի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ Բաքվի մոտեցումները կառուցողական չեն, վերջինս հանդես է գալիս առավելապաշտական դիրքերից: Քննարկվել են Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձին և հետպատերազմական իրավիճակին առնչվող հարցեր:
Ապրիլի 29-ին Թուրքիան առանց նախապես տեղեկացնելու փակել էր իր օդային տարածքը հայկական FlyOne Armenia ավիաընկերության համար, Փարիզ–Երևան չվերթն իրականացնող ինքնաթիռը հարկադիր վայրէջք էր կատարել Քիշնևում և միայն ապրիլի 30-ի գիշերը վայրէջք կատարել «Զվարթնոց» օդանավակայանում։

President of the Armenian National Assembly Alen Simonyan met with the Speaker of the Parliament of the Republic of Turkey Mustafa Sentop on Thursday, May 4. After the official meeting the heads of the parliaments of the two countries had a tête-à-tête talk with about 20-minute duration, .
Simonyan noted that Armenia shows constructive involvement in the normalization process of the relations with Turkey. He said that within the framework of the normalization process of the relations between Armenia and Turkey certain achievements were succeeded to record.
The Head of the Parliament of Turkey underscored that his country, in the framework of the presidency of PABSEC, tries to be neutral with all member states, adding that at this moment there are also conflicts among the member states.
Simonyan, reflecting with pain to closing of the airspace for the Armenian airline companies by Turkey, expressed hope that this meeting in its turn will promote the solution of the problem. In response to that, Mustafa Şentop mentioned that the opening of the Nemesis Fountain-Memorial in Yerevan is a sensible and painful issue, by which is conditioned the abovementioned ban. The RA NA President opposed that many reasons can be pointed out, because of which numerous processes stopped, but his visit also in this respect contains an impetus for advancing.
Alen Simonyan noted that Armenia highlights the opening of the Armenian-Turkish land border for the citizens of the third countries visiting Armenia and Turkey and for the persons with diplomatic passports. He expressed regret that he could not cross the land border with diplomatic passport for taking part in this event.
“Despite the difference of the positions of Armenia and Turkey on a number of issues, we hope that this meeting will serve as a basis for establishing Armenian-Turkish parliamentary dialogue and forming necessary bases on providing its continuity,” the Head of Parliament stated.
According to Mustafa Şentop, Turkey seeks to normalize the relations with Armenia. To his conviction, the possible urgent solution of the Armenian-Azerbaijani conflict benefits not only the parties to the conflict, but also to the whole region.
Alen Simonyan reaffirmed that the Armenian side is being led by the peace agenda and will not be deviated from that agenda. He documented that Armenia has no territorial claims against its neighbours, reaffirming that the goal of our country is the establishment of continuous and peace and stability in the region.
At the meeting reference was made to Turkey-Azerbaijan allied relations, within the framework of which the RA NA President stressed that the approaches of Baku are not constructive, and the latter acts from maximalist positions. Issues regarding the return of Armenian prisoners of war being held in Azerbaijan and the post-war situation were discussed.