ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը և ՌԴ-ում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Լին Թրեյսին մայիսի 5-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը կարևորել են մայիսի 1-4-ը ԱՄՆ-ում կայացած եռակողմ բանակցությունները, հայտնում է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունից:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում կայունության հաստատման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, ինչպես նաև ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցերի շուրջ` ընդգծելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների անվերապահ կատարումը:
Հարությունյանն իր գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել ՀՀ սուվերեն տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի, ինչպես նաև ԼՂ-ում առկա ճգնաժամային դրության վրա: Նա ընդգծել է, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը հակասում է Եռակողմ համաձայնության 6-րդ կետին:

6 Май 2023 - 11:19 AMT
5 мая посол Республики Армения в РФ Вагаршак Арутюнян встретился с новоназначенным послом США в РФ Линн Трейси.Об этом сообщает пресс-служба посольства Армении в РФ.
«В ходе встречи собеседники обменялись мнениями по установлению стабильности в Южном Кавказе, урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном, а также нагорно-карабахского конфликта, в соответствии с неукоснительным выполнением положений Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Послы подчеркнули важность трехсторонних переговоров, прошедших с 1 по 4 мая в США», – говорится в сообщении.
Посол Армении в России обратил внимание коллеги на текущую ситуацию, возникшую в регионе в результате агрессии Азербайджана, развязанной против суверенной территории Республики Армения, а также на сложившуюся в Нагорном Карабахе кризисную ситуацию, подчеркнув необходимость снятия незаконной блокады Лачинского коридора, грубо противоречащей пункту 6Трехстороннего заявления.