Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մայիսի 9-ին «Հաղթանակի» զբոսայգում, անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների վաշինգտոնյան հանդիպմանը, ասել է, որ բանակցություններում հայտնի սկզբունք կա՝ քանի դեռ ամեն ինչ համաձայնեցված չէ, ոչ մի բան էլ համաձայնեցված չէ։
«Կարծում եմ՝ այս բանակցություններին այդ տեսանկյունից պետք է մոտենանք, որովհետև բանակցային գործընթաց է, և պետք է հասկանանք, որ, այո՛, կարող է որոշ հարցերում եղել են առաջընթացներ, որոնք ամենահիմնարարը չեն», – ասել է Գրիգորյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, թե մայիսի 14-ին Բրյուսելում հանդիպում է լինելու Փաշինյանի և Ալիևի միջև, այնուհետև այդ հանդիպումը շարունակվելու է Քիշնևում:
«Դրան միանալու են նաև Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը և Գերմանիայի կանցլեր Շոլցը։ Կարծում եմ՝ կփորձենք աշխատել այն ուղղությամբ, որպեսզի հնարավորինս մոտարկենք մոտեցումները և առաջ շարժվենք»,-ասել է նա։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի գրասենյակը հաստատել է, որ մայիսի 14-ին Բրյուսելում նախատեսված է Միշելի և Հայաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդներ Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը։
Այդ հանդիպմանը կհաջորդի հունիսի 1-ին կայանալիք հնգակողմ հանդիպումը Մոլդովայում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մասնակցությամբ:

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, касаясь встречи глав МИД Армении и Азербайджана в Вашингтоне, 9 мая в Парке Победы сказал, что в переговорах действует известный принцип: пока все не согласовано, ничего не согласовано.
«Я думаю, что мы должны подходить к этим переговорам именно с этой точки зрения, потому что это переговорный процесс, и мы должны понимать, что, возможно, есть подвижки в некоторых вопросах, которые не являются самыми основными», – отметил он, пишет Aysor.am.
Он добавил, что на переговорах по мирному договору Армения и Азербайджан не добились прогресса по самым важным вопросам.
Григорян отметил, что 14 мая в Брюсселе состоится встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева, после чего встреча продолжится в Кишиневе.
Секретарь Совбеза отметил, что на данный момент переговоры в основном носят двусторонний характер, посредники пытаются помочь, чтобы был зафиксирован прогресс.