Մայիսի 6-ին և 7-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում անցակցվել է մենթալ թվաբանության թվով չորրորդ միջազգային օլիմպիադան, որին մասնակցել է Հայաստանի տարբեր անկյուններից ու Ռուսաստանից ժամանած ավելի քան 600 երեխա։
Օլիմպիադան կազմակերպել է լրացուցիչ կրթական ոլորտում լայնամասշտաբ գործունեություն ծավալող IQ Center Global Education-ը:
IQ Center-ի տնօրեն Յուլիա Գասպարյանի խոսքով՝ IQ Center-ը, հանդիսանալով Հայաստանի Մենթալ թվաբանության ասոցիացիայի հիմնադիրը և աշխարհում մենթալ թվաբանության հիմնադիր PAMA Global և SAMA Global միջազգային ասոցիացիաների միակ և պաշտոնական ներկայացուցիչը տարածաշրջանում, արդեն վեց տարի է Երևանի ու մարզերի հազարավոր երեխաներին հնարավորություն է ընձեռում ուսումնասիրել մենթալ թվաբանությունը:
«Ուրախ ենք, որ տարվա կրթական գլխավոր իրադարձության կողքին կանգնել է կրթությունը կարևորող, երեխաների ֆինանսական գրագիտությանը նպաստող Իդրամ ընկերությունն իր Idram Junior հավելվածով։ Idram Junior-ը բազմաթիվ նվերներ է պատրաստել մասնակից երեխաների համար»,-ասել է նա։
Իդրամ ընկերության մարքեթինգի ստորաբաժանման ղեկավար Տաթևիկ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ Իդրամը կարևորում է ոչ միայն ֆինանսական գրագիտությունը։
«Մենք համագործակցում ենք այն ընկերությունների հետ և այն միջոցառումների կողքին ենք, որոնք նպաստում են երեխաների կրթական մակարդակի բարձրացմանն ու ընդհանուր զարգացվածությանը»,-նշել է նա։
«Idram Junior-ն այստեղ է, որ ուրախություն պարգևի երեխաներին և իհարկե դատարկաձեռն չի եկել։ Հաղթողների համար հետաքրքիր նվերներ ենք պատրաստել, մասնակիցները նույնպես նվերներ կստանան։ Ուրախ ենք նման մասշտաբային միջոցառման մասը կազմել և տոն պարգևել երեխաներին», – ասել է Տաթևիկ Հովհաննիսյանը։
Իդրամ ընկերության մարքեթինգային նախագծերի ղեկավար Սևակ Շիրաչյանի խոսքով՝ Idram Junior-ը Հայաստանում մանկական միակ ֆինանսական հավելվածն է, որը հնարավորություն է տալիս երեխաներին անհպում վճարումներ կատարել, լիցքավորել իրենց հեռախոսահամարը և փոխանցումներ կատարել իրենց ընտանիքի անդամներին։
«Մեզ համար կարևոր է, որ երեխաները մանկուց սովորեն լինել ֆինանսապես գրագետ, կարողանան ոչ միայն գնումներ կատարել, այլ նաև կառավարել իրենց տրամադրված ֆինանսները։ Հավելվածում շուտով կունենանք նորություններ, այնպես որ հետևեք մեզ մեր սոցիալական էջերում», – եզրափակել է Սևակ Շիրաչյանը։
Մասնակիցներին ուղեկցող և երկրպագող ավելի քան երկու հազար ծնողների համար միջոցառման ամբողջ ընթացքում գործել է ցուցահանդես: Օլիմպիադան կամփոփվի մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությամբ: Մասնակից բոլոր 600 երեխաները կստանան հատուկ նվերներ IQ Center Global Education-ից: Իսկ հաղթական հորիզոնականներ զբաղեցրած տասնյակ մասնակիցներ կստանան հատուկ նվերներ Օլիմպիադայի հովանավորների ու գործընկերների կողմից։

On May 6 and 7, the fourth international mental arithmetic olympiad was held at the Karen Demirchyan sport/concert complex, in which participated more than 600 children from different parts of Armenia and Russia. The Olympiad was organized by IQ Center Global Education, a large-scale activity in the field of additional education.
According to the director of IQ Center Yulia Gasparyan, IQ Center, being the founder of the Association of Mental Arithmetic of Armenia and the sole and official representative of the international associations PAMA Global and SAMA Global, the founders of mental arithmetic in the world and in the region, has been providing thousands of children in Yerevan and regions with the opportunity to study mental arithmetic for six years now.
According to Tatevik Hovhannisyan, head of Idram's marketing department, Idram does not only value financial literacy. "We are glad that Idram, which emphasizes education and promotes children's financial literacy, supported the main educational event of the year with its Idram Junior application. Idram Junior prepared many gifts for the participating children. We cooperate with those companies and are on the side of the events that contribute to raise the educational level and general development of children," Hovhannisyan said.
According to Sevak Shirachyan, head of marketing projects of Idram company, Idram Junior is the only financial application in Armenia for children that enables children to make contactless payments, top up their phone number and make transfers to their family members. "It is important for us that children learn to be financially literate from childhood, to be able not only to shop, but also to manage their finances. We will soon have news in the application, so follow us on our social media pages," Sevak Shirachyan says.
There will be an exhibition throughout the event for more than two thousand parents accompanying and supporting the participants. The Olympiad will be summed up with an award ceremony. All 600 participants will receive special gifts from IQ Center Global Education. And dozens of winners will receive special gifts from sponsors and partners of the Olympiad.