ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Սոթքի ուղղությամբ Ադրբեջանի հերթական սադրանքի մասին և կոչ արել այդ երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը դադարեցնել բանակցային գործընթացն ուժի կիրառմամբ խաթարելու և դրանով Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու «անհիմն, չարդարացված և ամոթալի փորձերը»:
«Մայիսի 11-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ դիմելով սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների, ականանետների և հրետանային միջոցների կիրառմամբ կրակ են բացել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Հայկական կողմն ունի վիրավորներ:
Միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից մեկի՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման այս հերթական խախտումներն ի ցույց են դնում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների, այդ թվում՝ 2022թ. հոկտեմբերի 31-ին Սոչիի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների նկատմամբ ադրբեջանական կողմի արհամարհանքը:
Իրավիճակի ապակայունացմանը միտված Ադրբեջանի այս գործողությունները բացահայտ արհամարհանք են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ տեղի ունեցած Վաշինգտոնի հանդիպմանը, Բրյուսելում և Մոսկվայում նախատեսված հանդիպումներին, Հարավային Կովկասում կայունությամբ և խաղաղությամբ հետաքրքրված միջազգային գործընկերների կողմից գործադրվող ջանքերին»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Սոթքի ուղղությամբ լարվածությունը նվազել է:Նույն ժամի դրությամբ սահմանագոտու մյուս հատվածներում հարաբերականորեն կայուն է:

Azerbaijan’s latest aggression against Armenia demonstrates Baku’s contempt for a number of agreements, including obligations assumed by the Trilateral Statement of Sochi on October 31, 2022, the Armenian Foreign Ministry said in a statement on Thursday, May 11.
In the early morning of May 11 Azerbaijani armed forces, once again resorting to provocative and aggressive actions, opened fire on the sovereign territory of the Republic of Armenia using mortars and artillery. There are wounded on the Armenian side.
“These repeated violations of one of the fundamental principles of international law – the non-use of force or the threat of force – demonstrate contempt of the Azerbaijani side for the agreements, including the obligations assumed by the Trilateral Statement of Sochi on October 31, 2022,” the Foreign Ministry said in a statement.
“These actions of Azerbaijan, aimed at destabilising the situation, are also an open disregard for the meeting held in Washington, the meetings planned in Brussels and Moscow, aimed at the normalisation of relations between Armenia and Azerbaijan, and the efforts made by international partners interested in stability and peace in the South Caucasus.
“We call on the military-political leadership of Azerbaijan to stop the groundless, unjustified and shameful attempts aimed at disrupting the negotiation process by using force and thereby exerting pressure on Armenia.”