Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, խոսելով Սոթքի ուղղությամբ ադրբեջանական սադրանքի մասին և նշելով, որ Բաքվի նպատակը բանակցություններում գրանցված առաջընթացը զրոյացնելն է, ասել է, որ չի փոխել իր որոշումը և կմեկնի Բրյուսել։
Մայիսի 14-ին Բրյուսելում կայանալու են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Փաշինյանի բանակցությունները Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ։
«Կիրակնօրյա բանակցությունների համար Բրյուսել մեկնելու որոշումս չեմ փոխել»,– ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը շատ փոքր է համարել հավանականությունը, որ մայիսի 14-ին Ադրբեջանիհետխաղաղության պայմանագիր կարող է ստորագրվել։
«Ցավոք, մայիսի 14-ին խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորությունը շատ փոքր է։ Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին երկկողմ համաձայնագրի նախագիծը դեռ շատ նախնական տեսք ունի։ Դեռ շատ վաղ է ստորագրելու մասին խոսել։ Մյուս կողմից, խնդիր կա հնարավորինս արագ հասունացնելու այդ փաստաթուղթը և պատրաստելու ստորագրման»,– ասել է վարչապետը։
Նա նաև ասել է, որ Ադրբեջանը կասկածի տակ է դնում ձեռք բերված ֆունդամենտալ պայմանավորվածությունները, որոնք արձանագրվել են հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում և հոկտեմբերի 30-ին Սոչիում՝ ընդգծելով, որ փաստաթղթերում ընդգծվում է` Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը 1991–ի Ալմաթիի հռչակագրով։
«Հարց է ծագում` եթե Ադրբեջանը ճանաչում է մեր տարածքային ամբողջականությունը, ինչո՞ւ է կրակում ՀՀ ինքնիշխան տարածքի վրա»,– ասել է նա։
10:00-ի դրությամբ Սոթքի ուղղությամբ լարվածությունը նվազել է:Նույն ժամի դրությամբ սահմանագոտու մյուս հատվածներում հարաբերականորեն կայուն է:

Prime Minister Nikol Pashinyan said on Thursday, May 11 that he has not changed his mind and will travel to Brussels, despite Azerbaijan's artillery attack on Thursday.
According to him, Baku's goal is to nullify the progress made in the negotiations.
On May 14, negotiations between Pashinyan and President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Pashinyan will be held in Brussels with the mediation of the President of the European Council, Charles Michel.
"I have not changed my decision to go to Brussels for the Sunday negotiations," Pashinyan said.
However, the prime minister considered the possibility of signing a peace agreement with Azerbaijan on May 14 to be slim.
"Unfortunately, the possibility of signing a peace agreement on May 14 is very small. The draft of the bilateral agreement on the establishment of peace and interstate relations is still very preliminary. It is still too early to talk about signing it," said the Prime Minister.
He also said that Azerbaijan questions the fundamental agreements reached, which were signed on October 6 in Prague and October 30 in Sochi, stressing that the documents emphasize that Armenia and Azerbaijan recognize each other's territorial integrity.