Բրյուսելում մայիսի 14-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպումից հետո Շառլ Միշելն ասուլիսում խոսել է նաև գերիների մասին։
Անդրադառնալով հումանիտար հարցերին՝ Միշելն ասել է, որ «ըմբռնում է ձեռք բերվել, որ առաջիկա շաբաթներին կալանավորվածներն ազատ կարձակվեն»։
Նա նաև ընդգծել է, որ փոխըմբռնում պետք է լինի այն հարցում, որ այն զինվորները, որոնք պարզապես մոլորվել և մյուս կողմ են անցել, առաջիկայում ազատ կարձակվեն արագացված ընթացակարգով»,- ասել է Միշելը։
Նա հավելել է, որ քննարկվել է նաև անհետ կորածների ճակատագրերը պարզելու և ականազերծմանն ուղղված աշխատանքների ակտիվացման կարևորությունը։

15 Май 2023 - 12:23 AMT
После трехсторонней встречи лидеров Армении и Азербайджана Никола Пашиняна и Ильхама Алиева, состоявшейся 14 мая в Брюсселе при посредничестве председателя Европейского совета, председатель Европейского совета Шарль Мишель также рассказал на пресс-конференции о пленных.
По словам Шарля Мишеля, стороны также обсудили вопрос пленных и заложников.
«Есть понимание, что в ближайшие недели задержанные будут освобождены», – отметил он.
Сколько человек вернутся домой, Мишель не уточнил, однако подчеркнул, что, по его убеждению, эта договоренность должна распространяться также на тех солдат, которые заблудились и перешли границу.
Он добавил, что также обсуждалась важность выяснения судеб пропавших без вести и активизации работ по разминированию.
19 мая в Москве встретятся министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов.