ԱՄՆ աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկխոսությանը, անկախ նրանից, թե որ հարթակում են ընթանում բանակցությունները։ Այդ մասին ճեպազրույցում ասել է Պետքարտուղարության մամուլի ծառայության ղեկավարի տեղակալ Վեդանթ Պատելը։
«Կողմերի միջև ուղիղ բանակցությունները սկզբունքորեն կարևոր են՝ անկախ նրանից, թե որտեղ են դրանք տեղի ունեցել՝ Արլինգթոնում, Բրյուսելում, թե Մոսկվայում»,- հայտարարել է Պատելը` մեկնաբանելով մայիսի 25-ին Մոսկվայում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Մայիսի 18-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ իր և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ բրյուսելյան հանդիպումից հետո և Քիշնևում Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի ղեկավարների մասնակցությամբ ծրագրված հունիսմեկյան հանդիպումից առաջ ևս մեկ բանակցություն է նախատեսվում Մոսկվայում՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջնորդությամբ։
Մայիսի 25-ին նախատեսված մոսկովյան եռակողմ հանդիպումից առաջ՝ մայիսի 19-ին, Ռուսաստանի մայրաքաղաքում բանակցելու են Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարները։

19 Май 2023 - 09:43 AMT
Соединенные Штаты поддерживают прямой диалог между Арменией и Азербайджаном, независимо от того, где проходят переговоры. Об этом заявил заместитель главы пресс-службы Госдепартамента США Ведант Патель в ходе брифинга, касаясь предстоящей встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева Москве 25 мая.
«Мы приветствуем сообщения о том, что стороны намерены продолжить переговоры. Повторяю, мы убеждены, что мир близок и что прямой диалог является ключом к решению этих проблем. Очные переговоры между сторонами принципиально важны, и мы рады их проведению, будь то в Арлингтоне, Брюсселе или Москве», – сказал Патель.
Говоря о том, ведутся ли «закулисные» переговоры между Москвой и Вашингтоном по этому вопросу, он ответил: «Не вдаваясь в подробности дипломатических отношений, могу сказать, что одной из причин, почему мы сохраняем двусторонние отношения с Россией даже в период огромного давления, является, безусловно, ряд вопросов, стоящих перед нашими странами, которые мы должны обсудить в надлежащим образом с полной ответственностью».
Трехсторонняя встреча лидеров Армении, России и Азербайджана в Москве запланирована на 25 мая. 19 мая в Москве ожидается встреча на уровне министров иностранных дел.