11 տարվա դադարից հետո ՀՀ-ն Հունգարիայում դեսպան է նշանակել։ Վրաստանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը, համատեղության կարգով, նշանակվել է Հունգարիայում ՀՀ դեսպան (նստավայրը՝ Թբիլիսի)։ ՀՀ նախագահը հրամանագիր է ստորագրել։
Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները սառեցվել էին 2012թ–ին, երբ Հունգարիան Բուդապեշտում քնած հայ սպային կացնահարած ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնեց Ադրբեջանին։Հայաստանում Հունգարիայի նորանշանակ դեսպան Աննա Մարիա Շիկոն արդեն հանձնել է իր հավատարմագրերը։ Նրա նստավայրը Թբիլիսին է։
Մեկ այլ հրամանագրով Ուկրաինայում ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը, համատեղության կարգով, նշանակվել է Մոլդովայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան (նստավայրը՝ Կիև)։

20 Май 2023 - 10:27 AMT
Указом президента РА Ваагна Хачатуряна, посол Армении в Грузии Ашот Смбатян по совместительству назначен чрезвычайным и полномочным послом Республики Армения в Венгрии (резиденция в Тбилиси). Об этом сообщает пресс-служба президента республики.
Таким образом, Армения назначила посла в Венгрии после 11 лет отсутствия дипломатических отношений с этой страной.
Еще одним указом, посол Армении на Украине Владимир Карапетян назначен по совместительству послом в Молдове.
Армения заморозила дипотношения с Венгрией в 2012 году, после того, как в 2012 году Будапешт передал Баку азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова. Азербайджанский военнослужащий был приговорен к пожизненному заключению без права на помилование в течение 30 лет за убийство армянского офицера Гургена Маргаряна, которое совершил в 2004 году в Венгрии.