Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հրավիրած մամուլի ասուլիսում, պատասխանբելով այն հարցին, թե ինչ է նշանակում ՀՀ կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը 86,600 քկմ տարածքով ճանաչելը, ասել է, որ 86,600 քառակուսի կմ տարածքը ներառում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը։
«ՀՀ–ն պատրաստ է ճանաչել 86,600 քառակուսի կմ տարածքային ամբողջականությունը, և մեր ընկալմամբ` Ադրբեջանը պատրաստ է ճանաչել ՀՀ 29,800 քկմ տարածքային ամբողջականությունը»,– ասել է նա։
Դիտարկմանը, թե արդյոք ՀՀ կառավարությունն Արցախը ճանաչում է Ադրբեջանի մաս՝ Փաշինյանն ասել է, որ ՀՀ բոլոր իշխանությունները ճանաչել են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
«Մենք ասում ենք` Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության հարցը պետք է քննարկվի Բաքու–Ստեփանակերտ երկխոսության ձևաչափով»,– ասել է Փաշինյանը՝ կարևորելով միջազգային երաշխիքների ստեղծման անհրաժեշտությունը։
Նա կրկնել է, որ Ադրբեջանը ձգտում է Արցախում էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականություն վարել, և ՀՀ խնդիրն է դրան հակազդելը, այդ թվում նաև «Ադրբեջանի հետ կառուցողական բանակցությունների միջոցով և Բաքու-Ստեփանակերտ ինստիտուցիոնալ երկխոսություն վարելու միջոցով»։
Փաշինյանն ասել է նաև, որ 86,600 քառակուսի կիլոմետրի մեջ մտնում են նաև անկլավները։
«86,600 քառակուսի կիլոմետրն առանձին է, բայց փաթեթի մեջ է 29,800 քառակուսի կմ-ի հետ։ 29,800 քառակուսի կմ-ի մեջ մտնում է նաև Արծվաշենը, 86,600 քառակուսի կիլոմետրի մեջ մտնում են նաև անկլավները»,- ասել է նա։ Վարչապետը նշել է, որ դա քաղաքական դիրքորոշում է, իսկ հարցի իրավական մասը դեռ պետք է դիտարկել։
«Անկլավների մասով մի քանի տարբերակ կա։ Մեկը՝ որ գծի երկու կողմում գտնվող անկլավային տարածքները մնում են այն կողմի վերահսկողության տակ, որտեղ գտնվում են։ Ենթադրենք՝ չափել Արծվաշենի տարածքը, մյուսներինը և, ըստ այդմ, գործել հավասարության սկզբունքի հիման վրա։ Մյուս տարբերակը՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո Արծվաշենը վերադառնա ՀՀ-ին, մյուսները՝ վերադառնան մյուս կողմին»,-ասել է նա։
Բրյուսելում մայիսի 14-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ տեղի ունեցած հայ-ադրբեջանական բանակցություններից հետո Շառլ Միշելը հայտարարել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը վերահաստատել են տարածքային ամբողջականությունը փոխադարձաբար ճանաչելու հանձնառությունը։ «Առաջնորդները վերահաստատել են իրենց անվերապահ հանձնառությունը 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրին և Հայաստանի 29,800 քառակուսի կիլոմետր և Ադրբեջանի 86, 600 քառակուսի կիլոմետր տարածքային ամբողջականությանը», – հայտարարել է Միշելը։ Այդ հայտարարությունը Ռեյկյավիկում կրկնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։

22 Май 2023 - 11:52 AMT
«Республика Армения готова признать территориальную целостность 86,600 квадратных километров, и, по нашему мнению, Азербайджан готов признать территориальную целостность Республики Армения площадью 29,800 квадратных километров», – сказал он.
На вопрос, признает ли правительство РА Арцах частью Азербайджана, Пашинян сказал, что все правительства Армении признавали территориальную целостность Азербайджана.
Премьер-министр обратил внимание на важность обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха, что должно быть обсуждено в формате Степанакерт-Баку.
«Мы говорим, что вопрос прав и безопасности армян Нагорного Карабаха должен обсуждаться в формате диалога Баку-Степанакерт», – сказал Пашинян, подчеркнув необходимость международных гарантий.
Он повторил, что Азербайджан стремится провести в Арцахе политику этнических чисток и геноцида, и задачей РА является противодействие этому, в том числе «путем конструктивных переговоров с Азербайджаном и ведения институционального диалога Баку-Степанакерт».
Пашинян также сообщил, что в 86,600 квадратных километров входят и анклавы.
«29,800 квадратных километров включает Арцвашен, 86,600 квадратных километров также включают анклавы», – сказал он.
Премьер-министр отметил, что это политическая позиция, а юридическую часть вопроса еще нужно рассмотреть.
«Есть несколько вариантов относительно анклавов. Один из них заключается в том, что анклавные районы по обе стороны от линии остаются под контролем той стороны, на которой они расположены. Предположим, измеряют площадь Арцвашена, других и соответственно действуют исходя из принципа равенства. Другой вариант – после подписания мирного договора Арцвашен вернется в РА, а остальные вернутся на другую сторону», – сказал он.
После состоявшихся 14 мая в Брюсселе армяно-азербайджанских переговоров при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля было объявлено, что Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность взаимному признанию территориальной целостности. «Лидеры вновь подтвердили свою безоговорочную приверженность Алматинской декларации 1991 года и территориальной целостности 29,800 квадратных километров Армении и 86,600 квадратных километров Азербайджана», – сказал Мишель. Премьер-министр Никол Пашинян повторил это заявление в Рейкьявике.