ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն արձագանքել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ հայտարարությանը, որտեղ կոչ էր արվում ՀՀ և ԱՀ նախագահներին իրենց դիրքորոշումը հայտնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության վերաբերյալ, որով նա Արցախն Ադրբեջանի մաս է ճանաչել։
Նա շեշտել է, որ խոսքերից զատ, այսօր, առավել քան երբևէ, կարևոր են քայլերը, գործերը և համախմբվածությունը:
Սարգսյանը նշել է, որ եթե ոմանք հիմա հանկարծ «անսպասելիությունից անակնկալի են եկել» և իրենից նոր հայտարարություն են պահանջում, առնվազն տարակուսելի է:
«ՀՀ վարչապետի աթոռը զբաղեցնող կապիտուլյանտի՝ Արցախը Ադրբեջանի մաս ճանաչելու այսօրվա` արդեն ուղիղ և անսքող հայտարարությունից հետո ինձնից արձագանք պահանջելը պարզապես անհասկանալի է, եթե չասեմ՝ վիրավորական:
Մշտապես, այդ թվում՝ անցած հինգ տարիներին, բոլոր հնարավոր առիթներով ես հայտարարել եմ՝ Արցախը չի´ լինելու Ադրբեջանի կազմում: Ես և իմ գլխավորած քաղաքական ուժը՝ Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը, մեր բոլոր հայտարարություններում, ելույթներում, ուղերձներում անընդհատ շեշտել ու հայտարարել ենք մեր սկզբունքային մոտեցումները Արցախի հարցում, կետ առ կետ շարադրել մեր դիրքորոշումները մեզ համար կենսական այդ հարցի, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարիչների կործանարար քայլերի մասին: Դրանք որևէ փոփոխության ենթակա չեն: Բարձրաձայնել ենք, պայքարել ու շարունակում ենք պայքարել, որքան էլ մեզ զրպարտել են, վարկաբեկել, թիրախավորել՝ ականջալուր չլինելով մեր ահազանգերին ու նախազգուշացումներին:
Եթե ոմանք հիմա հանկարծ «անսպասելիությունից անակնկալի են եկել» և ինձնից նոր հայտարարություն են պահանջում, առնվազն տարակուսելի է:
Եղել և հաստատապես շարունակում եմ լինել Արցախի իմ քույրերի ու եղբայրների կողքին՝ հավատարիմ իմ մարտական ընկերների շիրիմների առջև տված երդմանս՝ կիսատ չթողնել համատեղ սկսած գործը:
Սիրելի՛ քույրեր և եղբայրներ,
Խոսքերից զատ, այսօր, առավել քան երբևէ, կարևոր են քայլերը, գործերը և համախմբվածությունը՝ անկախ ամենատարբեր տարաձայնություններից ու ամբիցիաներից, որոնք ոչինչ են մեր ժողովրդի գլխին կախված արհավիրքի կողքին։
Արցախի խնդիրը, ինչպես և Հայաստանի պետականաշինության գործը ես համարել և համարում եմ իմ կյանքի առաքելությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

23 Май 2023 - 10:15 AMT
Серж Саргсян – парламенту Арцаха: Помимо слов, сегодня, как никогда, важны шаги, действия и единство
Третий президент Армении Серж Саргсян прокомментировал заявление премьера РА Никола Пашиняна, а также заявление парламента Республики Арцах.
Заявление Пашиняна вызвало беспокойство в Республике Арцах. В парламенте Арцаха призвали бывших президентов Армении осудить заявление Пашиняна и предпринять соответствующие меры.
«После сегодняшнего, уже прямого и неприкрытого, заявления занимающего кресло премьер-министра РА капитулянта о признании Арцаха частью Азербайджана требовать от меня реакции – просто непонятно, если не сказать, оскорбительно.
Постоянно, в том числе в течение последних пяти лет, я по всем возможным поводам заявлял: Арцах не будет в составе Азербайджана. Я и возглавляемая мной политическая сила – Республиканская партия Армении, во всех наших заявлениях, выступлениях и посланиях постоянно подчеркивали и заявляли наши принципиальные подходы по вопросу Арцаха, по пунктам излагали наши позиции относительно этого жизненно важного для нас вопроса, а также относительно губительных шагов правителей Армении. Они не подлежат никаким изменениям. Мы высказывались, боролись и продолжаем бороться, сколько бы на нас ни клеветали, сколько бы нас ни дискредитировали, ни преследовали, не слушая наших тревог и предупреждений.
Если некоторые люди сейчас вдруг «в шоке от неожиданности» и требуют от меня нового заявления, это, как минимум, вызывает недоумение. Я был и определенно остаюсь рядом с моими арцахскими братьями и сестрами, я верен своей клятве, данной перед могилами моих боевых товарищей, не оставлять незавершенным вместе начатое дело», – подчеркнул Саргсян.
«Помимо слов, сегодня, как никогда, важны шаги, действия и единство, невзирая ни на какие разногласия и амбиции, которые ничто по сравнению с бедствием, нависшим над головой нашего народа.
Я считал и считаю Арцахскую проблему, а также дело государственного строительства Армении миссией своей жизни», – заключил третий президент Армении.