ԱՄՆ վարչակազմը ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարությանն է ներկայացրել խաղաղության համաձայնագրի շուրջ աշխատանքի շրջանակում առավել վիճահարույց հարցերի լուծման վերաբերյալ իր առաջարկները։ Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնականի առաջին տեղակալ Դերեկ Հոգանը։
Ըստ նրա՝ երկու երկրի միջև ընթացող բանակցային գործընթացում «առաջխաղացում կա», գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մայիսի սկզբին պետքարտուղարն ընդունել էր երկու երկրի ԱԳ նախարարներին` աշխատելու համար ամենավիճահարույց հարցերից մի քանիսի վրա, ներառյալ, օրինակ, սահմանային շրջանում զորքերի հետքաշումը, համաձայնագրում վեճերի լուծման մեխանիզմը, որին մենք փորձում ենք հասնել, Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը։ Դրանք այն հարցերից են, որոնք մենք մշակում ենք», – ասել է ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության աշխատակիցը ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովում տեղի ունեցած լսումների ժամանակ։
Մայիսի 1-ին Վաշինգտոնում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի երկկողմ հանդիպումը ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի միջնորդությամբ։
Հոգանը կարծում է, որ այդ հանդիպմանը «կողմերի միջև ինտենսիվ դիվանագիտական փոխգործակցություն է եղել»։
«Մենք հիմա պարզում ենք, թե ինչ կարելի է անել առավել վիճահարույց հարցերի մասով։ Մենք առաջ ենք քաշել մի շարք առաջարկներ, որոնք, հնարավոր է, երկու կողմերին որոշ ձևակերպումների հնարավորություն են տվել, որոնք թույլ են տալիս հաղթահարել տարաձայնությունները։ Նրանք քննարկում են այդ առաջարկները», – ասել է Պետդեպարտամենտի աշխատակիցը։
Նա նշել է, որ անցած շաբաթ խոսել է ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ՝ հասկանալու համար, «թե որ ուղղություններով կարելի է առաջ շարժվել»։
Անդրադառնալով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հունիսի 1-ին Քիշնևում նախատեսված հանդիպմանը, որին մասնակցելու են Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը` Հոգանը նշել է, որ հանդիպման ժամանակ ուշադրությունը կկենտրոնանա այն բանի վրա, թե ինչ է պետք անել, որպեսզի գործն ավարտին հասցվի։
«Մենք դեռ երկար ճանապարհ ունենք անցնելու։ Ինչ վերաբերում է Լաչինի միջանցքին, պետքարտուղարն ակտիվ ջանքեր է գործադրել, հատկապես առևտրային և մասնավոր տրանսպորտի համար այն բացելու համար», – ավելացրել է Հոգանը։

24 Май 2023 - 09:59 AMT
Администрация США представила руководству Армении и Азербайджана свои предложения по решению некоторых наиболее спорных вопросов в рамках работы над мирным соглашением. Об этом сообщил 23 мая первый заместитель помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Дерек Хоган.
По его словам, в переговорном процессе между двумя странами есть подвижки, пишет ТАСС.
«В начале мая госсекретарь принял министров иностранных дел двух стран, чтобы проработать некоторые из наиболее спорных вопросов, включая, к примеру, разведение войск в районе границы, механизм разрешения споров в соглашении, достичь которого мы пытаемся помочь, права и безопасность этнических армян в Нагорном Карабахе. Это многие из тех вопросов, которые мы прорабатываем», – отметил сотрудник американского внешнеполитического ведомства, выступая на слушаниях в комитете по иностранным делам Палаты представителей Конгресса США.
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов 1 мая провели переговоры в Вашингтоне при посредничестве госсекретаря США Энтони Блинкена. Как полагает Хоган, на этой встрече имело место «интенсивное дипломатическое взаимодействие между двумя сторонами».
«Мы сейчас выясняем, что можно сделать по наиболее спорным вопросам», – добавил он. «Мы выдвинули ряд предложений, которые, возможно, предоставили обеим сторонам некоторые формулировки, позволяющие преодолеть разногласия. Они взяли их на рассмотрение», – сообщил сотрудник Госдепартамента.
Он отметил, что на прошлой неделе говорил с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении, чтобы понять, «по каким направлениям можно продвинуться вперед».
Говоря о встрече премьер-министра Армении Никола Пашиняна и лидера Азербайджана Ильхама Алиева, которая, как ожидается, состоится 1 июня в Кишиневе с участием главы Евросовета Шарля Мишеля, президента Франции Эмманюэля Макрона и канцлера Германии Олафа Шольца, Хоган отметил, что на ней внимание будет «сосредоточено на том, что нужно сделать, чтобы довести дело до конца». «Нам еще предстоит долгий путь. Что касается Лачинского коридора, госсекретарь предпринимал активные усилия, особенно с целью его открытия для коммерческого и частного транспорта», – добавил он.
Ранее Пашинян сообщил, что 25 мая проведет переговоры в Москве с Алиевым при посредничестве президента РФ. Пашинян 22 мая заявил, что Армения признает территориальную целостность Азербайджана, куда входит и Нагорный Карабах, но при условии обеспечения безопасности армянского населения.