Հայաստան այցելած Մեծ Բրիտանիայի Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթին «Ազատությանը» տված հարցազրույցում, պատասխանելով Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ սերտ դաշնակցային հարաբերությունների մասին հարցին, ասել է, որ այդ հարաբերությունները պետք է որ չխոչընդոտեն, ՀՀ հետ «շատ խորը և իմաստավորված հարաբերություններին» ։
«Դուք իրավացի եք, մենք իրոք շատ սերտ դաշնակցային հարաբերություն ունենք Թուրքիայի հետ՝ որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունն, և Ադրբեջանի հետ, որը սերտ գործընկեր է մեզ համար, հատկապես էներգետիկայի ոլորտում, բայց այդ հարաբերությունները պետք է որ չխոչընդոտեն, որպեսզի շատ խորը և իմաստավորված հարաբերություններ ունենանք Հայաստանի հետ։ Ես կարծում եմ, որ մեր արտաքին քաղաքականության առումով մենք շատ հավակնոտ և ակտիվ արտաքին քաղաքականություն ունենք, որը համաշխարհային թատերաբեմում շատ աշխույժ է։
Այո, այո, նաև այս տարածաշրջանում, մենք ձգտում ենք ակտիվ լինել Կովկասի տարածաշրջանում, ուզում ենք՝ դիվանագիտական և անվտանգության լավ պայմանավորվածություններ և համակարգեր գործեն բոլոր պետությունների միջև։ Մենք հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն ունենք և ուզում ենք, որ բոլոր գործընկերները, բոլոր պետություններն առաջ շարժվեն և օգտվեն անվտանգության և բարեկեցության այս հանգամանքներից այնքանով, որքանով կառավարությունները և ժողովուրդները կարող են այդ ամենից օգուտ քաղել։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, մենք դա շատ ենք կարևորում՝ հաշվի առնելով, որ դուք երիտասարդ ժողովրդավարություն եք, հինավուրց ազգ, հինավուրց քաղաքակրթություն, բայց երիտասարդ ժողովրդավարությամբ, և մենք հավատացած ենք, որ այդ ժողովրդավարության ամրապնդումը շատ կարևոր է»,-ասել է նա։
Երևանում Դոքերթին հանդիպել է վարչապետ Նիկոլ Փաշին յանի, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ, ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ՀՀ հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանի հետ։ Նա հայտարարել է, որ մեկնարկել է ռազմավարական երկխոսության գործընթացը, որը, տեղի կունենա այս տարվա երկրորդ կեսին։
Դոքերթին այցելել է Ծիծեռնակաբերդ, հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Նա այցելել է նաև Հայաստանի պատմության թանգարան:

Союзнические отношения с Турцией и Азербайджаном не должны быть препятствием для «глубоких и содержательных отношений» Великобритании с Арменией. Об этом заявил в интервью Радио Азатутюн госминистр Великобритании по делам Европы Лео Докерти.
«У нас действительно очень тесные союзнические отношения с Турцией как государством-членом НАТО, и с Азербайджаном, который является для нас близким партнером, особенно в энергетической сфере. Но эти отношения не должны быть препятствием для того, чтобы иметь очень глубокие и содержательные отношения с Арменией. Я думаю, что касается нашей внешней политики, у нас очень амбициозная и активная внешняя политика, которая очень активна на мировой арене.
Да, да, также и в этом регионе, мы стремимся быть активными в регионе Кавказа, мы хотим, чтобы между всеми государствами работали хорошие дипломатические договоренности и системы безопасности. У нас сбалансированная внешняя политика, и мы хотим, чтобы все партнеры, все государства двигались вперед и пользовались этими обстоятельствами безопасности и процветания в той мере, в какой это может принести пользу правительствам и народам.
Что касается Армении, то мы придаем этому большое значение, учитывая, что вы молодая демократия, древний народ, древняя цивилизация, но с молодой демократией, и мы считаем, что укрепление этой демократии очень важно», – заявил Докерти.
В Ереване Докерти встретился с премьер-министром Николом Пашиняном, министром иностранных дел Араратом Мирзояном, секретарем Совета безопасности Арменом Григоряном, вице-спикером Национального собрания, специальным представителем Республики Армения в процессе нормализации отношений в Армении с Турцией Рубеном Рубиняном. Он сообщил, что начался процесс стратегического диалога, который состоится во второй половине текущего года.
Докерти посетил Цицернакаберд и почтил память жертв Геноцида армян. Он также посетил Музей истории Армении.