Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևը Մոսկվայում ընթացող Եվրասիական տնտեսական համաժողովում ունեցած ելույթում հայտարարել է, որ ԵԱՏՄ շրջանակում գոյություն ունի ՌԴ և Բելառուս միութենական պետություն, բայց կա նաև «ինտեգրման այլ մակարդակ», որը ներկայացված է Ղազախստանով, Ղրղզստանով և Հայաստանով։
«Մենք ԵԱՏՄ շրջանակում ունենք միութենական պետություն, այսինքն` համաշխարհային պատմության մեջ եզակի նախադեպ է ստեղծվել կամ ֆենոմեն, ինչպես կուզեք՝ պետության ստեղծում «երկու երկիր-մեկ պետություն» բանաձևով, միասնական քաղաքական, իրավաբանական, ռազմական, տնտեսական, արժույթային, մշակութային, հումանիտար տարածքով։ Միասնական միութենական կառավարությամբ, միասնական միութենական խորհրդարանով, ներողություն եմ խնդրում, նույնիսկ միջուկյաին զենքը մեկն է երկուսի համար»,-ասել է Տոկաևը, հայտնում է Meduza-ն։
Տոկաևը նաև նշել է, որ ԵԱՏՄ-ում կա նաև «ինտեգրման այլ մակարդակ», որը ներկայացված է Ղազախստանով, Ղրղզստանով և Հայաստանով։
«Այս իրողության հետ պետք է հաշվի նստել։ Թե ինչպես ենք աշխատելու այս պայմաններում՝ դա սկզբունքային հարց է։ Կարծում եմ, մենք պետք է քննարկենք այդ հարցը»,-ասել է նա։
2022-ի ամռանը Պետերբուգի տնտեսական համաժողովում Տոկաևը «կվազիպետական տարածքներ» էր անվանել և Լուգանսկի և Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետությունները և ասել էր, որ Ղազախստանը նրանց անկախությունը չի ճանաչի, ինչպես չի ճանաչում Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը։

President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev delivered remarks at a meeting of the Eurasian Economic Forum in Moscow on Thursday, May 25 and declared that within the Eurasian Economic Union (EAEU) there is a union state comprised of Russia and Belarus, but there is also “another level of integration” represented by Kazakhstan, Kyrgyzstan and Armenia, Meduza reports.
“We have a union state in the EAEU, which means a unique precedent has been created in world political history, or a phenomenon, as you wish, the creation of a state according to the formula“ two countries – one state ”with a single political, legal, military, economic, monetary, cultural , humanitarian space. With a single union government, with a single union parliament, and, dare I say, even nuclear weapons are one for two now,” Tokayev said.
At the same time, the Kazakh President noted that the EAEU also has “another level of integration” represented by Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Armenia.
“We have to deal with this reality. How we will work in these conditions is a conceptual question. I think we need to discuss this problem,” he concluded.
In the summer of 2022, speaking at the St. Petersburg International Economic Forum, Tokayev called the self-proclaimed DPR and LPR “quasi-state territories”, and also added that Kazakhstan does not recognize their independence, just as it does not recognize the independence of Abkhazia and South Ossetia.