2022 թվականին Հայաստան և Ղազախստան ժամանած ռուսաստանցի աշխատանքային միգրանտների թիվը զգալիորեն աճել է։ ՀՀ պարագայում աճը կազմել է 272%։ Այդ մասին հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) աշխատանքային միգրացիայի և սոցիալական պաշտպանության դեպարտամենտի տնօրեն Ալթինայ Օմուրբեկովան, գրում է Gazeta.ru-ն։
Նա նշել է, որ ԵՏՀ-ն վիճակագրություն է վարում միայն այն միգրանտների վերաբերյալ, որոնք տեղափոխվում են բացառապես աշխատանքային նպատակներով: Նա հավելել է, ՌԴ-ից աշխատանքային միգրանտների թիվը Ղազախստանում աճել է 70%-ով։
Օմուրբեկովան նշել է, որ 2022-ին Բելառուսում և Ղրղզստանում նման միտում չի նկատվել։
Ավելի վաղ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտնել էր, որ 2022-ին ՀՀ ժամանած ռուսաստանցիներից մոտ 108-110,000 ՌԴ քաղաքացի է մնացել երկրում մշտական բնակության։

25 Май 2023 - 09:17 AMT
Количество российских трудовых мигрантов, прибывших в 2022 году в Армению и Казахстан, существенно увеличилось. Об этом сообщила директор департамента трудовой миграции и социальной защиты Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Алтынай Омурбекова, пишет РИА Новости.
Она подчеркнула, что ЕЭК ведет статистику только по мигрантам, переезжающим с исключительно трудовыми целями. Омурбекова отметила, что в прошлом году зафиксирован значительный рост приехавших из России в Армению и Казахстан.
Так, число российских трудовых мигрантов в Армении за год возросло на 272%. Также выросло количество трудовых мигрантов из РФ и в Казахстане – на 70%.
Омурбекова отметила, что в 2022 году в Белоруссии и Киргизии такая тенденция замечена не была.
В марте этого года министр экономики Армении Ваган Керобян говорил, что в 2022 году около 108–110 тыс. российских граждан остались в республике на постоянное проживание.