ԱՄՆ Արիզոնայի նահանգի օրենսդիր մարմինը հաստատել է Արցախի Հանրապետութեան (Լեռնային Ղարաբաղի) ինքնորոշման իրավունքը Արիզոնայի նահանգի Ներկայացուցիչների տան նախագահ Բեն Թոմայի հրապարակած հռչակագրով, հայտնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA):
«Մենք ողջունում ենք Արիզոնայի նահանգային ժողովի նախագահի հայտարարությունը, որով ճանաչում է Արցախի ինքնորոշման իրավունքը՝ կարևոր քայլ արցախահայության համար արդարության ճանապարհին», – նշել է ANCA-ի Ազգային խորհրդի անդամ Զանկու Արմենյանը, հայտնում է Shantnews.am-ը։
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման պայմաններում այս համերաշխության ցույցը մեր համայնքի շարունակական ջանքերի կարևոր մասն է՝ իրազեկելու այս ծավալվող մարդասիրական աղետի մասին և ապահովելու, որ Ադրբեջանը պատասխանատվություն կկրի հայ ժողովրդի դեմ իր չդադարող ագրեսիայի համար: Այս հռչակագիրը վկայում է Արիզոնայի ամերիկահայ համայնքի անխոնջ պաշտպանությունը, և ANCA-ն ակնկալում է շարունակել աշխատել նահանգի տեղական ակտիվիստների հետ՝ ապահովելու, որ մեր համայնքի ձայնը լսելի լինի կառավարության բոլոր մակարդակներում»,-ասել է նա:
Արիզոնայի հայ համայնքի ղեկավարներ Արթուր Արթենյանը և Վարդան Արաբյանը, աշխատելով ANCA-ի հետ համատեղ, գլխավորել են օրենսդրական ջանքերը: Հռչակագրում Արցախը նշվում է որպես «հայ ժողովրդի բնիկ հայրենիք, որը մի քանի հազարամյակ եղել է հայ մշակութային, քաղաքական և կրոնական կյանքի կենտրոն»:
Այն փաստագրում է Խորհրդային Ադրբեջանի տասնամյակների ընթացքում արցախյան ճնշումը և հետանկախական ագրեսիան, որը «հանգեցրեց հարձակմանը Լեռնային Ղարաբաղի վրա 2020 թվականին, որը տեսավ, որ Ադրբեջանը ռազմական հանցագործություններ կատարեց տարածաշրջանի հայ բնակչության դեմ և հանգեցրեց նրան, որ Ադրբեջանը վերահսկողության տակ առավ Ղարաբաղի տարածքի 70%-ը»։
Հռչակագիրը ողջունում է արցախահայության «ինքնորոշման իրավունքն իրացնելու և բռնությունից ու բռնաճնշումներից զերծ ապրելու ջանքերը, և ճանաչելով Արցախի իշխանությունը՝ միջազգային հանրությունը կարող է օգնել հանգուցալուծել այս դարավոր հակամարտությունը»։
Արիզոնայի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Թոման այնուհետև հաստատել է է աջակցությունը «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքին և նրա շարունակական ջանքերին՝ զարգանալու որպես ազատ և անկախ ազգ, որպեսզի երաշխավորի իր քաղաքացիներին այն իրավունքները, որոնք բնորոշ են ազատ և անկախ հասարակությանը. Եվ ավելին, ես քաջալերում եմ Միացյալ Նահանգների կառավարությանը ամրապնդել մեր երկրի տնտեսական և մշակութային հարաբերությունները Արցախի Հանրապետության և նրա քաղաքացիների հետ և շարունակել նպաստել տարածաշրջանի մարդասիրական և տնտեսական վերականգնմանը»:

The State Legislature of the U.S. state of Arizona has affirmed the Republic of Artsakh’s (Nagorno Karabakh) right to self-determination in a proclamation issued by Arizona State House Speaker Ben Toma, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
“We welcome the proclamation from the Speaker of Arizona’s State Assembly recognizing Artsakh’s right to self-determination – an important step towards justice for the Armenians of Artsakh,” remarked ANCA National Board Member Zanku Armenian. “Amid Azerbaijan’s blockade of Artsakh, this demonstration of solidarity is a crucial part of our community’s ongoing efforts to raise awareness of this unfolding humanitarian catastrophe and ensure Azerbaijan is held accountable for its unabated aggression against the Armenian people. This proclamation is a testament to the tireless advocacy of Arizona’s Armenian-American community, and the ANCA looks forward to continuing to work alongside local activists in the state to ensure our community’s voice is heard at every level of government.”
Arizona Armenian community leaders Artur Artenyan and Vartan Arabyan, working in conjunction with the ANCA, spearheaded the legislative effort. The proclamation cites Artsakh as “the indigenous homeland of the Armenian people, and has been a center of Armenian cultural, political and religious life for several millennia.”
It goes on to document Soviet Azerbaijan’s decades of Artsakh oppression and post-independence aggression, “culminating in an assault on Nagorno-Karabakh in 2020 that saw Azerbaijan perpetrate war crimes against the region’s Armenian population, and resulted in Azerbaijan seizing control of 70% of Karabakh’s territory.”
The proclamation salutes the Artsakh Armenians “efforts to exercise the right to self-determination and live free from violence and repression, and by recognizing the government of Artsakh, the international community can help put to rest this century-old conflict.”
Arizona House Speaker Toma then affirms support for the “Republic of Nagorno-Karabakh’s right to self-determination, and its continuing efforts to develop as a free and independent nation, in order to guarantee its citizens those rights inherent in a free and independent society; and be it further, I encourage the United States government to strengthen and solidify our country’s economic and cultural relationship with the Artsakh Republic and its citizens and continue to promote the humanitarian and economic rehabilitation of the region.”