ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն Մինսկում ընթացող ՀԱՊԿ անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստում հայտարարել է, որ Արևմուտքը փորձում է ամեն կերպ միջամտել ԼՂ շուրջ իրավիճակին և վարկաբեկել ՌԴ խաղաղապահ քաղաքականությունը։
«Ինչ վերաբերում է իրավիճակը Կովկասի տարածաշրջանում, ապա այն մեծապես պայմանավորված է հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման աստիճանով։ Այժմ անվտանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում ապահովում է ռուս խաղաղապահ զորակազմը։ Սակայն Արևմուտքը փորձում է ամեն կերպ միջամտել ԼՂ շուրջ իրավիճակին և վարկաբեկել ՌԴ խաղաղապահ քաղաքականությունը»,-ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ նրա, Արևմուտքի համար գլխավորը «Ռուսաստանին Հարավային Կովկասից դուրս մղելն է, ոչ թե տարածաշրջանի անվտանգության և բարգավաճման ապահովումը երկարաժամկետ հեռանկարում»։
«Դրա օրինակն է ԵՄ այսպես կոչված քաղաքացիական առաքելությունը Հայաստանում, որի կազմում ընդգրկված են զինծառայողներ և հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներ։ Կարծում եմ, կարիք չկա բացատրելու, թե ինչով են նրանք այնտեղ զբաղված իրականում «,-ասել է Շոյգուն։
Նա հավելել է, որ «անհրաժեշտ է շարունակել աշխատանքը տարածաշրջան ՀԱՊԿ առաքելություն գործուղելու ուղղությամբ»։
Ավելի վաղ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, խոսելով Հայաստանի անվտանգային խնդիրների մասին, «Նովայա գազետա Եվրոպա» պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է, որ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու քննարկումներ եղել են։ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցում հայտարարել էր, որ Մոսկվան Երևանից նախաձեռնողական քայլեր է ակնկալում ՀՀ-ում ՀԱՊԿ առաքելության ծավալման հարցում։

The West is trying in every possible way to intervene in the situation around Nagorno-Karabakh and discredit the Russian peacekeeping policy, Russian Defense Minister Sergei Shoigu said at a meeting of the Council of Defense Ministers of the CSTO member states in Minsk on Thursday, May 23, RIA Novosti reports.
"As for the situation in the Caucasus region, it is largely determined by the degree of settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict. Now security in Nagorno-Karabakh is supported by the Russian peacekeeping contingent. However, the West is trying in every possible way to interfere in the situation, increase its presence and discredit the Russian peacekeeping policy," he said. Shoigu.
According to him, the West is trying "to oust Russia from the South Caucasus, and not to ensure the security and prosperity of the region in the long term."
"An example of this is the so-called civilian mission of the European Union in Armenia, which includes military personnel and intelligence officers. I think there is no need to explain what they are actually doing," Shoigu said.
"In this regard, we consider it necessary to continue work on sending a CSTO mission to the region," the minister stressed.