ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերը, մեկնաբանելով մայիսի 25-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը, ասել է, որ ԱՄՆ-ն սատարում է բանակցությունների շարունակմանը։
«Մոսկվայում ԼՂ խնդրի շուրջ բանակցություններին, ինչպես նկատել եք, չենք մասնակցել, սակայն շարունակում ենք դա մեզ համար առաջնահերթություն համարել․․․Մենք աջակցում ենք բանակցությունների շարունակմանը։ Մենք համարում ենք, որ համաձայնություն արդեն ձեռք բերվել է և մենք պնդում ենք, որ երկու կողմերը միասին շարունակեն աշխատել համաձայնության հասնելու համար բոլոր չլուծված հարցերի շուրջ»,-ասել է Միլլերը։
Միլլերը հիշեցրել է՝ մի քանի շաբաթ առաջ Վաշինգտոնում երկու կողմերի բանակցությունների, ապա Բրյուսելում դրանց շարունակության մասին։
Պատասխանելով այն հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ պետքարտուղարությունը կողմերի հետ նոր հանդիպումներ ունենա՝ Միլլերն ասել է, որ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը մի քանի շաբաթ առաջ է նրանց հետ հանդիպել։
«Նա կշարունակի ներառված մնալ գործընթացում, բայց նոր հանդիպումների վերաբերյալ ոչինչ ասել չեմ կարող»,-ասել է նա։

Официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер прокомментировал состоявшиеся 25 мая в Москве трехсторонние переговоры премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента России Владимира Путина и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«Мы не в комнате (переговоров – ред.), но это остается для нас приоритетом. Вам известно, что несколько недель назад госсекретарь принимал стороны здесь, в Вашингтоне. Мы знаем, что после этого переговоры продолжились в Брюсселе, и мы поддерживаем продолжение переговоров», – сказал Миллер.
«Как мы уже говорили, мы считаем, что соглашение достижимо, и мы продолжаем оказывать давление на обе стороны, чтобы они работали над вопросами, которые остаются нерешенными», – отметил американский дипломат.
Миллер добавил, что пока он не располагает информацией, планирует ли госсекретарь США Энтони Блинкен провести новые встречи со сторонами, но заверил, что США продолжат заниматься этим вопросом.