Հայաստանի ու ԱՄՆ–ի իրավապահները կհամագործակցեն թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարում, հայտնում է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության մամուլի ծառայությունը։
ՆԳՆ ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Վարդանյանն ընդունել է ԱՄՆ արդարադատության նախարարության թմրամիջոցների վերահսկման գործակալության գլխավոր հատուկ գործակալի տեղակալ Ալֆրեդ Պարիզի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության և ԱՄՆ արդարադատության նախարարության թմրամիջոցերի վերահսկման գործակալության միջև փոխօգնության, համագործակցության, ինչպես նաև հուշագրի կնքման հետ կապված հարցեր։ Կողմերը քննարկել են նաև տարածաշրջանում թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարին առնչվող մի շարք հարցեր։
ԱՄՆ արդարադատության նախարարության թմրամիջոցերի վերահսկման գործակալությունը աջակցություն է հայտնել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների համար կազմակերպելու վերապատրաստման դասընթացներ՝ համացանցի միջոցով թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի վերաբերյալ:
Վերջին շրջանում թմրամիջոցների խոշոր խմբաքանակների հայտնաբերման դեպքեր են արձանագրվել ինչպես ՀՀ տարածքում, այնպես էլ՝ ՀՀ առաքվող կամ ՀՀ տարածքով փոխադրված։

Armenia and the United States will cooperate in the the fight against illegal drug trafficking in the region, according to a report from the Armenian police.
The matter was discussed at a meeting between Deputy Chief of Police of the Armenian Ministry of Internal Affairs, police colonel Vardan Vardanyan and Alfred Paris, Assistant Special Agent in Charge at Drug Enforcement Administration of the U.S. Department of Justice.
During the meeting, issues related to mutual assistance, cooperation, as well as the signing of a memorandum were discussed. The parties also weighed in on a number of issues related to the fight against illegal drug trafficking in the region.
The American side expressed support for organizing training courses for police officers of the Armenian Ministry of Internal Affairs on the fight against illegal drug trafficking through the Internet.