ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրել մայիսի 28-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից հնչեցված հերթական ռազմատենչ հայտարարություններին, որոնք միտված են վիժեցնելու Հայաստանի Հանրապետության ու միջազգային գործընկերների ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատմանը:
ԱԳՆ հայտարարության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը չի կարող մեկնաբանվել որպես ԼՂ բնակչության դեմ էթնիկ զտումներ իրականացնելու իրավասություն։
Նշվում է նաև, որ Հարավային Կովկասի խաղաղությամբ և կայունությամբ շահագրգիռ բոլոր գործընկերները պարտավոր են հանդես գալ միանշանակ և աներկբա գնահատականներով:
«Ի հեճուկս ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը, 2022թ․ հոկտեմբերի 31-ին Սոչիի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից հրաժարվելու գրավոր հանձնառությանը, այլ հարթակներում բազմիցս ստանձնած նույնպիսի բանավոր պարտավորություններին, ինչպես նաև երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցություններին՝ Ադրբեջանի նախագահը ՀՀ-ին կրկին սպառնում է ուժի կիրառմամբ, իսկ ԼՂ բնակչությանը՝ էթնիկ զտումներով:
Անհրաժեշտ է արձանագրել, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը շարունակում է ոտնահարել ու անտեսել ինչպես նախկինում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, այդ թվում՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, այնպես էլ միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները: Նշյալի վկայությունն են նախագահ Ալիևի խոսքերն առ այն, որ վերահսկելով Լաչինի միջանցքը` Ադրբեջանը խափանել է ԼՂ ու Հայաստանի միջև կապը: Ավելին, նույն համատեքստում Ադրբեջանն անթաքույց կերպով սպառնում է էթնիկ զտումներ իրականացնել, եթե ԼՂ հայերը «դասեր չքաղեն» Լաչինի միջանցքի արգելափակումից:
Ցավոք, ձեռքբերված պայմանավորվածությունների և հանձնառությունների խախտումներն այսքանով չեն սահմանափակվում: Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում երկխոսություն սկսելու փոխարեն՝ Ադրբեջանի նախագահը վերջիններիս սպառնում է հաշվեհարդարով և քրեական հետապնդմամբ: Միաժամանակ, ի ցույց է դրվում, որ Ադրբեջանը ոչ թե ցանկանում է հասցեագրել առկա խնդիրները, այլ առաջ շարժվել «չկան ԼՂ հայեր, չկա ԼՂ հիմնախնդիր» սկզբունքով: Նման գործելաոճը հակասում է նաև ընթացիկ բանակցությունների տրամաբանությանը, այդ թվում` միջնորդական առաքելություն իրականացնող դերակատարների՝ կարգավորման վերաբերյալ մոտեցումներին:
Աներկբա է, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը չի կարող մեկնաբանվել որպես ԼՂ բնակչության դեմ էթնիկ զտումներ իրականացնելու իրավասություն: Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային հանրության, այդ թվում՝ միջնորդական առաքելություն իրականացնող դերակատարների ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի նախագահն իր հայտարարությամբ հող է նախապատրաստում ԼՂ բնակչության դեմ հերթական ագրեսիվ գործողության և իրենց հայրենիքում ազատ, անվտանգ ու արժանապատիվ ապրելու իրավունքից զրկելու համար:
Ուշագրավ է, որ Ադրբեջանի նախագահը ոչ միայն ցեղասպան սպառնալիքներ է հնչեցնում ԼՂ բնակչության նկատմամբ, այլ նաև կասկածի տակ է դնում ՀՀ անկախությունը և տարածքային ամբողջականությունը: Փաստացիորեն, Ադրբեջանի նախագահը մարտահրավեր է նետում ամբողջ քաղաքակիրթ հանրությանը՝ սպառնալով ուժի կիրառմամբ օկուպացնել ՀՀ ինքնիշխան նոր տարածքներ: Ավելին, ընդգծվում է, որ նույնիսկ ԵՄ դիտորդական առաքելության ներկայությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի երկայնքով չի կարող կանգնեցնել Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի տարածքային պահանջները բավարարելու նկրտումները:
Հայաստանը հաստատակամ է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման իր ընտրած ճանապարհին: Ցավոք սրտի, ինչպես երևում է Ադրբեջանի ղեկավարության ագրեսիվ հռետորաբանությունից և գործողություններից, այդ պետությունը խնդիրների լուծումը տեսնում է ոչ թե Ալմաթիի հռչակագրով նախանշված սահմաններով Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության ճանաչման և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության հասցեագրման, այլ սպառնալիքի և ռազմական ուժի գործադրման ճանապարհով։
Նման զարգացումները կանխելու համար Հարավային Կովկասի խաղաղությամբ և կայունությամբ շահագրգիռ բոլոր գործընկերները պարտավոր են հանդես գալ միանշանակ և աներկբա գնահատականներով»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Ալիևն իր ելույթում ասել է նաև․ «Բոլորին լավ հայտնի է, որ այսօր մենք հնարավորություն ունենք ցանակացած գործողություն անցկացնել այդ ռեգիոնում՝ Ղարաբաղում։ Ուստի «խորհրդարանը» պետք է լուծարվի, իրեն «նախագահ» անվանող տարրը պետք է հանձնվի, «նախարարները, «պատգամավորները» և մյուսները պետք է թողնեն իրենց պաշտոնները։ Միայն այդ դեպքում նրանց համար կարող են ինչ-որ զիջումներ արվել։ Միայն այդ դեպքում խոսք կարող է լինել ինչ-որ համաներման մասին»։

The Armenian Foreign Ministry on Monday, May 29 released a statement, arguing that the recognition of the territorial integrity of Azerbaijan cannot be interpreted as the authority to implement ethnic cleansing against the population of Nagorno-Karabakh.
The statement drew the attention of the international community to a “warmongering statement” made by President of Azerbaijan Ilham Aliyev on May 28, which were aimed at nullifying the efforts of Armenia and its international partners, directed at establishing peace, stability and security in the region.
“Against the UN Charter, the written commitment to refrain from use of force or threat of use of force made by the Trilateral statement of Sochi on October 31, 2022, similar verbal commitments made many times on other platforms as well as ongoing negotiations on normalisation of bilateral relations, the President of Azerbaijan again threatens the Republic of Armenia with use of force and the people of Nagorno-Karabakh with ethnic cleansing,” the statement read.
“It is necessary to put on record that the authorities of Azerbaijan continue to violate and ignore the previously reached agreements, including the provisions of the Trilateral statement of November 9, 2020 as well as the fundamental principles of international law. This is evidenced by President Aliyev's words that by controlling the Lachin corridor Azerbaijan disrupted the connection between Nagorno-Karabakh and Armenia. Moreover, in the same context, Azerbaijan openly threatens to carry out ethnic cleansing if the Armenians of Nagorno-Karabakh do not "learn lessons" from the blockade of the Lachin corridor.
Unfortunately, the Ministry said, violations of agreements and commitments are not limited to this.
“Instead of starting a dialogue with the representatives of Nagorno-Karabakh within the framework of an international mechanism, the President of Azerbaijan threatens them with revenge and criminal prosecution. At the same time, it is evident that Azerbaijan does not want to address the existing problems, but to move forward on with the principle according to which "there are no Armenians of Nagorno-Karabakh, there is no Nagorno-Karabakh problem". Such actions also contradict the logic of the ongoing negotiations, including the approaches of the actors who carry a mediation mission for the settlement,” the statement went on to say.
“There is no doubt that the recognition of the territorial integrity of Azerbaijan cannot be interpreted as the authority to implement ethnic cleansing against the population of Nagorno-Karabakh. The Republic of Armenia draws the attention of the international community, including the mediating actors, to the fact that the President of Azerbaijan, with his statement, is preparing the ground for another aggressive action against the population of Nagorno-Karabakh and depriving them of the right to live freely, safely and with dignity in their homeland.
“It is noteworthy that the President of Azerbaijan not only makes genocidal threats against the population of Nagorno-Karabakh, but also puts under serious doubt the independence and territorial integrity of Armenia. In fact, the President of Azerbaijan challenges the entire civilised community by threatening to occupy new sovereign territories of Armenia by use of force. Moreover, it is emphasised that even the presence of the EU Monitoring Mission along the international border between Armenia and Azerbaijan cannot stop the territorial claims of Azerbaijan against Armenia.
“Armenia is resolute in its chosen path of establishing peace in the region. Unfortunately, as can be seen from the aggressive rhetoric and actions of the Azerbaijani authorities, the latter does not see the solution to the problems through the recognition of the territorial integrity of the Republic of Armenia with the borders defined by the Alma-Ata Declaration and addressing the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh, but through the use of threats and military force.
“In order to prevent such developments, all partners interested in peace and stability of the South Caucasus should make unambiguous and unequivocal assessments.”