ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը Հանրային հեռուստատեսության եթերում մեկնաբանել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարությանը, թե ցանկության դեպքում Ղազախստանը և հետխորհրդային մյուս հանրապետությունները կարող են միանալ Միութենական պետությանը:
«Այդ հարցին անդրադարձ է կատարվել ՀՀ վարչապետի կողմից 2023 թ. հունվարին, և Հայաստանի օրակարգում նման հարց չկա»,- ասել է Բադալյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 10-ին հրավիրված ասուլիսի ընթացքում նշել էր, որ Ռուսաստանի կողմից Միութենական պետության կազմ մտնելու որևէ պաշտոնական առաջարկ Հայաստանը չի ստացել։
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն оրեր առաջ ասել էր, որ եթե «ինչ-որ մեկն անհանգստացած է միջուկային զենքի հարցով», պետք է անդամակցի Ռուսաստանի և Բելառուսի դաշինքին, և «բոլորը միջուկային զենք կունենան»:

The question of Armenia's joining the Union State of Russia and Belarus is not on the agenda, Ani Badalyan, press secretary of the Armenian Ministry of Foreign Affairs, has said, according to Interfax.
"The Prime Minister of Armenia addressed this issue back in January 2023. There is no such issue on the agenda of Armenia," Badalyan commented on the statements of President of Belarus Alexander Lukashenko.
Earlier, Lukashenko invited the countries of the post-Soviet space to join the union of Belarus and Russia in order to be closer to nuclear weapons and be able to use them.
In response, the President of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, said that he “appreciated the joke” of Lukashenko. Also last year, Armenian Security Council Secretary Armen Grigoryan said that Moscow was forcing Yerevan to join the Union State. Subsequently, the press secretary of the President of the Russian Federation Dmitry Peskov denied Grigoryan's statement, calling it provocative.