Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է արդեն 6 ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի երեխաներին, որոնք ապրում են ադրբեջանական մշտական սպառնալիքների ու ագրեսիայի պայմաններում։
«Այսօր, երբ բոլորդ Հայաստանում և այլուր նշում եք Երեխաների պաշտպանության օրը, մի պահ հիշեք, որ Արցախում արդեն մոտ վեց ամիս շարունակվող շրջափակման պայմաններում 30 հազար երեխա է ապրում:
30 հազար երեխա, որոնք զրկված են իրենց ամենակարևոր իրավունքներից, 30 հազար երեխա, որոնք ապրում են ադրբեջանական մշտական սպառնալիքների ու ագրեսիայի պայմաններում, որոնք ի տարբերություն աշխարհի շատ երկրներում ապրող իրենց հասակակիցների, արդեն զգացել են ինչ է շրջափակումը, ինչ է ցուրտը, ինչ է թերսնումը և մեծերի նման գիտեն, ինչ է նշանակում հայրենիքից, իրենց ընկերներից, իրենց տնից զրկվելու վտանգը…
Այն անհատներին, կազմակերպություններին, հատկապես՝ երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպություններին, մինչև գեղեցիկ խոսքերով տեքստեր և լուսանկարներ հրապարակելը, կոչ եմ անում հիշել Արցախի երեխաների մասին, մի կողմ թողնել հերթապահ բառերը ու մտածել, թե ինչ պետք է անեն արդեն վեց ամիս շարունակ Արցախի երեխաների խախտվող իրավունքները պաշտպանելու համար:
Ես նայում եմ Արցախի երեխաների աչքերին և հսկայական պատասխանատվություն եմ զգում նրանց առջև։ Ես՝ Ռուբեն Վարդանյանս, պատասխանատու եմ, որ այս երեխաները շարունակեն մեծանալ այստեղ, կրթություն ստանան, գտնեն իրենց երջանկությունը, ստեղծեն ընտանիքներ և կյանք տան հայության նոր սերունդների։ Եվ յուրաքանչյուր ոք, ում համար թանկ են Արցախն ու նրա զավակները, ում համար իսկապես կարևոր են երեխաների իրավունքները, պետք է անձնական պատասխանատվություն կրի Արցախի երեխաների ապագայի համար:

1 Июнь 2023 - 10:55 AMT
Бывший государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян в связи с Днем защиты детей напомнил, что в Арцахе 30,000 детей уже более полугода живут в условиях блокады.
«Сегодня, когда вы отмечаете День защиты детей, вспомните на мгновение о 30 тысячах арцахских детей, которые уже более полугода живут в условиях блокады.
30 тысяч детей, лишенных своих основных прав. 30 тысяч детей, живущих под гнетом постоянных угроз и агрессии со стороны Азербайджана. В отличие от множества своих сверстников, проживающих в «благополучных» уголках мира, они уже знают, что такое блокада, холод и недоедание. Эти раньше времени повзрослевшие дети уже почувствовали, каково это – жить в постоянном страхе лишиться родины, друзей, родного дома…
Сегодня я призываю всех – людей и организации, в особенности международные, занимающиеся защитой прав детей: прежде чем публиковать красивые фотографии и слова, подумайте о детях Арцаха! Забудьте дежурные речи и вспомните о том, что нужно сделать для защиты арцахских детей, чьи права попираются вот уже полгода!
Я смотрю в глаза детям Арцаха и чувствую огромную ответственность перед ними. Я, Рубен Варданян, несу ответственность за то, чтобы эти дети продолжали расти здесь, получать образование, обрели здесь свое счастье, создавали семьи и давали жизнь новым поколениям армян. И каждый, кому дорог Арцах и его дети, кому действительно важно отстаивать права детей, должен нести личную ответственность за будущее детей Арцаха», – отметил Варданян.