Ելիսեյան պալատը հայտարարություն է տարածել հունիսի 1-ին Քիշնևում կայացած 5-ակողմ հանդիպումից հետո՝ նշելով, որ եվրոպական առաջնորդներն ընդգծել են ԼՂ հայերի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների ներդրման կարևորությունը։
Հունիսի 1-ին Քիշնևում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հնգակողմ հանդիպումը:
Ֆրանսիայի նախագահը հատուկ ընդգծել է ցանկացած թշնամական հռետորաբանությունից հրաժարվելու և ի նպաստ տարածաշրջանի ամբողջ բնակչության` խաղաղության վերականգնման ուղղությամբ ջանքերի շարունակման կարևորությունը», հայտնում է Factor.am-ը։
Հայտարարության մեջ ասվում է նաև․ «ՀՀ վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահը վերահաստատել են 2022 թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ձևակերպված իրենց պարտավորությունները` Ալմաթիի հռչակագրով որոշված սահմանների պահպանման վերաբերյալ: Նրանք վերահաստատել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ փոխադարձ հարգանքը:
Եվրոպական առաջնորդները Հայաստանին ու Ադրբեջանին կոչ են արել պահպանել իրենց բոլոր պարտավորությունները, մասնավորապես` ռազմագերիների շուտափույթ ազատ արձակման վերաբերյալ: Նրանք նաև ընդգծել են Եվրամիության դիտորդական առաքելության կարևորությունը՝ ի նպաստ Հայաստանի։ Եվրոպական առաջնորդները նաև ընդգծել են ԼՂ հայերի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների ներդրման կարևորությունը»:

The importance of defining rights and guarantees for the Armenians of Nagorno-Karabakh (Artsakh) was stressed at a meeting of between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, French President Emmanuel Macron, German Chancellor Olaf Scholz, European Council President Charles Michel and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Chișinău on Thursday, June 1.
According to a statement from the French presidency, Macron particularly insisted on the importance of not indulging in any hostile rhetoric and of continuing the efforts for a return to peace for the benefit of all the populations in the region.
The Élysée Palace said in a statement on Thursday that the leaders of Armenia and Azerbaijan confirmed their commitment made in Prague on October 6, 2022 regarding the respect of borders as defined in the Alma-Ata declaration and reaffirmed mutual respect for each other’s territorial integrity.
“European leaders have called on Armenia and Azerbaijan to respect all their commitments, in particular that of releasing war detainees as soon as possible. They also recalled the importance of the contribution of the monitoring mission in favor of Armenia of the European Union. Finally, they stressed the importance of defining rights and guarantees for the Armenians of Nagorno-Karabakh,” the statement added.
During said meeting, issues related to the unblocking of regional transport and economic infrastructures, border delimitation and border security between the two countries, the agreement on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, the need to address the rights and security of the people of Nagorno Karabakh, as well as POWs, missing persons and other humanitarian issues were discussed.
On July 21, a meeting of the Prime Minister of Armenia, the President of the European Council, and the President of Azerbaijan is scheduled in Brussels.