Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը մեկնել է Ադրբեջան։ Այդ մասին նա տեղեկացրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«Ուրախ եմ վերադառնալ Ադրբեջան։ Հետաքրքիր հանդիպումներ այսօր և անհամբեր սպասում են լավ բանավեճերի վաղը»,-ասվում է գրառման մեջ։
Կլաարը Բաքու է մեկնել Վրաստանից, ուր այցելել էր Հայաստանից հետո։
Երևանից մեկնելիս նա գրել էր, որ լավ հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ վարչապետի, փոխվարչապետի և արտգործնախարարի հետ՝ «շարունակելու Եվրամիության ներգրավվածությունը»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Տոյվո Կլաարը քննարկել են Բրյուսելում և Քիշնևում տեղի ունեցած եռակողմ ու հնգակողմ հանդիպումներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը: Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է դրանց հետևողական իրականացումը:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ հանդիպմանը Կլաարը քննարկել է Երասխ-Ջուլֆա-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղային հաղորդակցության վերականգման և կազմակերպման հեռանկարները, սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի հետագա աշխատանքների հետ կապված հարցեր:

Designated European Union Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Toivo Klaar has traveled to Baku after visiting Armenia.
“Glad to be back in Azerbaijan. Interesting meetings today and looking forward to good discussions tomorrow,” Klaar said on Twitter Thursday, June 8.
While in Armenia, Klaar met with Prime Minister Nikol Pashinyan. The two discussed the implementation of the agreements reached at the trilateral and five-sided meetings held in Brussels and Chişinău. Prime Minister Pashinyan attache importance to their consistent implementation.
Reference was made to the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulted by Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor, the issues related to addressing the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh under the internationally guaranteed dialogue mechanism.
Prime Minister Pashinyan presented the approaches of the Armenian side regarding the settlement of the existing key issues.