ՀՀ նախկին վարչապետ, ԵԱԶԲ վարչության նախագահի տեղակալ, թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի համակարգող Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել է, որ ԵԱՏՄ երկրների դեմ կիրառվող պատժամիջոցները Հայաստանի համար ֆանտաստիկ հնարավորություններ են ստեղծում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Սարգսյանն ընդգծել է, որ պատժամիջոցները երկակի ազդեցություն են ունենում, բայց Հայաստանն արդեն 2 տարի է դրանից մեծ եկամուտ է ստանում։ Ըստ Սարգսյանի տնտեսական աճն էլ ավելի բարձր է, քան կանխատեսում էր պետությունը։
«Հայաստանի համար ֆանտաստիկ հնարավորություններ են ստեղծվել, որովհետև կապիտալի ներհոսք է տեղի ունենում` մեր երկրում հարյուրավոր IT ընկերություններ են ստեղծվել, որտեղ ԵԱՏՄ տարածքի մասնագետներ են աշխատում։ Այն պրոդուկտը, որը նրանք ստեղծում են, ամբողջ Եվրասիական տնտեսական տարածքի համար է»,– նշեց նա։
Նա անդրադարձել է նաև ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի ներկայացուցչի այն դիտարկմանը, թե Հայաստանը, Ղազախստանը, Թուրքիան և ևս 2 այլ երկիր շրջանցում են ռուսական պաժամիջոցները։ ԵԱԶԲ վարչության նախագահի տեղակալը շեշտել է, որ այդ առումով ռիսկեր կան, որ Արևմուտքը կարող է ճնշումները մեծացնել Հայաստանի նկատմամբ։ Սարգսյանն ընդգծել է` ռիսկեր և ճնշումներ եղել են նաև այն ժամանակ, երբ պատժամիջոցներ էին կիրառվում Իրանի վրա։
Նա վստահեցրել է, որ այսօր էլ ՀՀ ներկայիս իշխանությունը ռիսկերը նվազեցնելու համար օգտագործում է այն մեխանիզմները, որոնք գործածվել են իր վարչապետ լինելու տարիներին, քանի որ դա բխում է Հայաստանի շահերից։
ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստում ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը հայտարարել է, որ Արևմտյան պատժամիջոցները դրական ազդեցություն են թողել ԱՊՀ երկրների վրա կառուցվել են ապագայի ծրագրեր, մասնավորապես բիզնեսի աջակցման համար։

Deputy Chairman of the Board of the Eurasian Development Bank, ex-Prime Minister of Armenia Tigran Sargsyan believes that the risk of pressure on Armenia from the West amid anti-Russian sanctions has existed and continues to exist. However, he claims, the situation has created fantastic opportunities for Armenia.
The U.S. Department of State sanctions coordinator James O'Brien said that Turkey, Kazakhstan, Georgia, the United Arab Emirates and Armenia are helping Russia bypass all the sanctions. By the beginning of this year, Russia was able to import certain key categories of electronics at roughly pre-war levels, according to the U.S. official.
Sargsyan said in an interview with Sputnik Armenia and Alfa news on Thursday, June 8 such a risk existed even at the peak of anti-Iranian sanctions. However, he reminded, Iran is Armenia's closest neighbor, and Yerevan has never cut off economic ties with it, despite the sanctions. The development of economic cooperation proceeds from the interests of Armenia, he said.
According to him, the same principle is true now, in the light of restrictions on the Russian economy.
"Armenia must do everything to get the maximum benefit from the current situation," Sargsyan is said, maintaining that anti-Russian sanctions create both risks and new opportunities.
“For example, fantastic opportunities have been created for Armenia, as there is an influx of colossal capital into the country, hundreds of enterprises in the IT field have been created. These companies employ specialists from the countries of the Eurasian space, the products created are provided for this space. So Armenia greatly benefits from this," Sargsyan said.
At the same time, in his opinion, it is necessary to maintain relations with countries that apply sanctions, demonstrating that Armenia is defending its interests.