Հունիսի 13-ին՝ ժամը 18:40-ին, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից կրակ են բացել Երասխի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ:
Հայկական կողմում տուժածներ չկան: Կրակի հետևանքով վնասվել է քաղաքացիական ավտոմեքենա և այլ օբյեկտ: Ավելի ուշ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ ադրբեջանական կողմը թիրախավորված կրակ է վարել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ:
Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր վերը նշված ուղղությամբ ժամը 17:40-ին ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն այդ հաղորդագրությամբ նախ տեղեկատվական հիմք է ստեղծել, ապա՝ կրակ բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ:

On June 13, at 6:40 p.m., the Azerbaijani military opened fire from different caliber rifles in the direction of the Armenian positions located near the village of Yeraskh, Ararat province, damaging a civilian vehicle.
No casualties were on the Armenian side.
Later, the Foreign Ministry reported that the Azerbaijani side fired on the metallurgical plant being built with foreign investment in Yeraskh.
Before opening fire, the Azerbaijani Defense Ministry first disseminated a false piece of information, accusing the Armenian side of violating the ceasefire.