Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) տարբեր տարիների ընթացքում չորս ծրագիր են իրականացրել սահմանապահ Կողբում, որոնց արդյունքը կարևոր է սահման պահող գյուղացու համար։ Արդի տեխնոլոգիաների կիրառում, էներգախնայող համակարգերի տեղակայում, ենթակառուցվածքների զարգացում և սահմանապահ գյուղն ուշադրության կենտրոնում պահելու ձգտում: 2019 թվականից սահմանապահ Կողբում այս ուղղությամբ հետևողական աշխատանքներ են տարվում:
Տավուշի մարզի ամենամեծ գյուղն ամբողջությամբ լուսավորելը ֆինանսական զգալի միջոցներ և ժամանակ է պահանջում: Գյուղացու կողքին կանգնելու նպատակով տարիների գործընկերներն ընտրել են փոքրիկ ծրագրերով, բայց հետևողական ջանքերով խնդիրը լուծելու ճանապարհը: Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը միայն փողոցների մի մասի լուսավորության համար 3 ծրագիր են իրականացրել: Դրանցում մասամբ իր ներդրումն է ունեցել նաև համայնքը:
2020-ի ընթացքում Կողբում լուսավորվել է 1850 մետր ճանապարհահատված, տեղադրվել է 50 LED լուսարձակ։ Իսկ հաջորդ տարի LED-երի քանակն ավելացել է 37-ով՝ լուսավորելով ևս 1500 մետր հատված: Ընդհանուր ցուցանիշը փոխվել է նաև 2022 թվականին. տեղադրվել է ևս 58 LED լուսարձակ, լուսավորվել է 2.2 կմ ճանապարհ: Այսպիսով՝ երեք ծրագրի արդյունքում Վիվա-ՄՏՍ-ի և FPWC-ի ջանքերով գյուղում տեղադրվել է 145 LED լուսարձակ, լուսավորվել է շուրջ 5600 մետր երկարությամբ ճանապարհ։
«Հայրենիքը գյուղերից է սկսվում: Պետք է ավելի ուշադիր լինել գյուղերի հանդեպ: Լուսավորության արդի համակարգն անվտանգության հարց է լուծում, բարեկեցիկ կյանք է ապահովում և համայնքի միջոցներն է խնայում: Նոր տեխնոլոգիաների շնորհիվ մոտավորապես 15-20 % խնայողություն է արձանագրվում: Վստահ եմ, որ սահմանամերձ բոլոր գյուղերը պետք է ուշադրության կենտրոնում լինեն, քանի որ այդտեղ ապրող մարդիկ հողը պաշտպանելու, երկիրը չլքելու խնդիր ունեն: Պետք է այնպես անենք, որ կրթության համար մայրաքաղաք մեկնած երիտասարդն այստեղ վերադառնա», – ասել է Կողբի վարչական ղեկավար Արարատ Թամազյանը:
Կողբում գործընկերների առաջին համատեղ ծրագիրն իրականացվել է չորս տարի առաջ թիվ 1 մանկապարտեզում: 1965 թվականին կառուցված ոչ տիպային շինությունը տարիներ շարունակ ձմռանը ջեռուցվել է քարածխի, իսկ խորհրդային համակարգի փլուզմանը հաջորդած տարիներին՝ փայտյա վառարաններով: Դա եղել է բարդ ու երեխաների համար ռիսկային գործընթաց: Վիվա-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) ջանքերով շենքն սկսել են ջեռուցել ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումներով՝ արևային ջրատաքացուցիչներով համալրված կենտրոնացված համակարգով:
«2019 թվականից ունենք ջեռուցման կենտրոնացված համակարգ: Տարբերությունը զգալի է: Աշխատանքներն ավելի հեշտ ու լավ պայմաններում են ընթանում: Երեխաների թիվը շատացել է: Զգում ենք այդ տարբերությունը: Այն ժամանակ վառարան էր, իսկ հիմա ունենք լոկալ ջեռուցում: Ունեինք մինչև 40 սան, իսկ հիմա՝ մինչև 60»,- ասել է թիվ 1 մանկապարտեզի տնօրեն Ալինա Մամյանը:
Սահմանապահ և հեռավոր բնակավայրերում ջեռուցման էներգախնայող համակարգերի ներդրումը էկոգյուղերի ցանցի ստեղծման կարևոր քայլերից է: Այս կերպ հնարավոր կլինի այդ գյուղերն ինտեգրել մի գործընթացում, որի հիմքում կայուն զարգացման չորս՝ բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային և սոցիալական բաղադրիչներն են: Ծրագրի արդյունքում էապես կկրճատվեն համայնքի բյուջետային ծախսերը, կլինեն խնայողություններ, որոնք կարող են ուղղվել այլ խնդիրների լուծմանը:

Application of modern technologies, installation of energy-efficient systems, development of infrastructure and striving to keep the border village in the center of attention. Since 2019, continuous work has been carried out in this direction at the border village Koghb. Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) have implemented four projects in this village over the years. The result of these projects is important for the villagers, guarding the border.
Lighting up the largest village of Tavush region requires considerable financial resources and time. In order to stand bythe villagers, the colleagues of the years have chosen the way to solve the problem with small programs but consistent efforts. Within the framework of corporate social responsibility, Viva-MTS and FPWC have implemented 3 projects for the lighting of only a part of the streets. The community also partially contributed to them.
During 2020, 1850 meters of roads were illuminated in Koghb, 50 LED floodlights were installed. And in next year, the number of LEDs increased by 37, illuminating another 1,500 meters. The general indicator has changed in 2022, as well: 58 more LED floodlights were installed, 2.2 km of road was illuminated. Thus, as a result of three projects, with the efforts of Viva-MTS and FPWC, 145 LED floodlights were installed in the village, and a road with a length of about 5600 meters was illuminated.
"The motherland starts from the villages. We need to pay more attention to the villages. A modern lighting system solves the issue of safety, ensures a prosperous life and saves the community funds. Thanks to new technologies, approximately 15-20% savings are recorded. I am sure that all border villages should be in the center of attention, because the people living there face the problem of protecting the land and not leaving the country. We have to make sure that the young people who went to the capital for receiving education come back here," said Ararat Tamazyan, the administrative head of Koghb.
The partners’ first joint project in Koghb was implemented four years ago, in kindergarten No. 1. For years, the atypical building, built in 1965, was heated with coal stoves and with wood stoves in the years following the collapse of the Soviet Union. It was a difficult and risky process for the children. With the efforts of Viva-MTS and FPWC, the heating system has been changed with a centralized one, equipped with solar water heaters.
"Since 2019, we have a centralized heating system. The difference is significant. Works are going easier and in better conditions. The number of children has increased. We feel the difference. It used to be a stove, but now we have local heating. We had over 40 students, and now up to 60," said Alina Mamyan, the head of kindergarten No. 1.
The introduction of energy-saving heating systems in border and remote settlements is one of the important steps in creating a network of eco-villages. In this way, it will be possible to integrate these villages in a process based on the four components of sustainable development: environmental, economic, cultural and social. As a result of the project, the budgetary costs of the community will be significantly reduced, there will be savings that can be directed to the solution of other problems.