Հունիսի 16-ին՝ ժամը 10:00-ին, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից կրակ են բացել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ, հայտնում է պաշտպանության նախարարությունը։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը նաև կրկին ապատեղեկատվություն է տարածել:
«Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները հունիսի 16-ին՝ ժամը 00:15-00:20-ը ընկած ժամանակահատվածում, կրակ են բացել սահմանագոտու արևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ
Հունիսի 13-ից Ադրբեջանի ԶՈւ-ն պարբերաբար կրակ է բացում Երասխի ուղղությամբ։ Հունիսի 14-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն կրակ է բացել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորում է ստացել օտարերկրյա 2 քաղաքացի։
ՀՀ ԱԳՆ-ն, անդրադառնալով Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից բացված կրակին Երասխի մոտ տեղակայված ՀՀ ԶՈւ դիրքերի և քաղաքացիական նշանակության օբյեկտների նկատմամբ, հայտարարել էր, որ ադրբեջանական կողմը թիրախավորված կրակ է վարել օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ:

The Azerbaijani military opened fire on a metallurgical plant currently under construction in Armenia for a second time on Friday, June 16, the Defense Ministry of Armenia reports.
Azerbaijan also disseminated disinformation and accused the Armenian side of violating the ceasefire, which the Defense Ministry denied on Friday.
Two workers building the new plant in an Armenian border village were seriously wounded on Wednesday, June 14 in cross-border fire from nearby Azerbaijani army positions.
The workers, identified by the Defense Ministry in Yerevan as Indian nationals Muhammad Asif and Mirhasan Sahajan, were reportedly hospitalized as a result. They underwent surgery on Wednesday, their condition was described as not life-threatening.