Հունիսի 16-ին ԱԳՆ-ում հանդիպում է տեղի ունեցել ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ։ ՌԴ դեսպանին է ներկայացվելՀայաստանի խիստ դժգոհությունը Հակարիի կամրջի մոտ ռուս խաղաղապահների ներգրավվածությամբ տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ։ Այդ մասին տեղեկացրել են ԱԳՆ-ից՝ պատասխանելով «Ազատության» հարցին, թե արդյոք դեսպանի այցը կապված էր Լաչինի միջանցքում հունիսի 15-ի դեպքերի հետ և Մոսկվային բողոքի նոտա հղվե՞լ է:
«Կոչ է արվել ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը միջադեպի հանգամանքները պարզելու և իրավիճակը շտկելու ուղղությամբ», – հայտնել են ԱԳՆ-ը:
Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան պաշտոնական կայքում Սերգեյ Կոպիրկինի այսօրվա հանդիպման մասին որևէ հաղորդագրություն չկա։
Հակարիի կամրջի ուղղությամբ ադրբեջանցիների առաջխաղացման փորձը կանխելու մասին հաղորդած ԱԱԾ-ն հայտարարել է, որ ադրբեջանցիները փորձել են դրոշ տեղադրել Հայաստանի տարածքում։ Կամրջին ադրբեջանական դրոշի տեղադրման տեսանյութերից ենթադրվում է, որ գործընթացը հսկել են ռուս խաղաղապահները, մի դեպքում՝ բառացիորեն կենդանի պատ կազմելով։

В ходе встречи, состоявшейся 16 июня в министерстве иностранных дел Армении, послу России в Армении Сергею Копыркину было представлено резкое недовольство Армении инцидентом с участием российских миротворцев у моста Хакари. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян, отвечая на вопрос о цели визита посла России в Армении Сергея Копыркина в МИД.
«Относительно инцидента с участием российских миротворцев возле моста Хакари 15 июня в ходе сегодняшней встречи с послом России в МИД было выражено резкое недовольство Армении в связи с вышеуказанным инцидентом. Призвано принять все необходимые меры для выяснения обстоятельств произошедшего и выправить ситуацию», – сказала Бадалян.
Ранее пограничная служба СНБ РА сообщила, что 15 июня около 08:40 часов группа военнослужащих пограничной службы Азербайджана предприняла попытку продвинуться в сторону моста Хакари с целью установить флаг на территории Республики Армения. Отмечается, что в результате предпринятых армянской стороной мер, было предотвращено продвижение азербайджанских военнослужащих и попытка водружения флага на территории Республики Армения.
На одном из видео, распространенных в Интернете, видно, как азербайджанские военные в сопровождении российских миротворцев пытались установить флаг Азербайджана на мосту Хакари.