Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը արտահերթ զեկույց է հրապարկել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ, որը կներկայացվի միջազգային կազմակերպություններին։
Զեկույցում ՄԻՊ-ն անդրադարձել է միջանցքի արգելափակման և անցակետի տեղադրման հետևանքով առաջացած մարդու իրավունքների խախտումներին, ադրբեջանական բարձրաստիճան պաշտոնյաների, հանրային և քաղաքական գործիչների կողմից հնչեցված` հայտյաց արտահայտություններ, ատելության խոսք, ուժի կիրառման սպառնալիք պարունակող հայտարարություններին, ինչպես նաև անցակետի տեղադրմանն ադրբեջանական հասարակության արձագանքին։
Արձանագրվել է, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակումից ի վեր ադրբեջանական պաշտոնյաների հայտատարությունները վկայում են, որ ինչպես այսպես կոչված «էկոակտիվիստների» ցույցերը, այնպես էլ անցակետի տեղադրումը հետապնդում են արցախահայտությանը կենսական անհրաժեշտության ապրանքներից և ծառայություններից զրկելու նպատակ՝ ստեղծելով հումանիտար ճգնաժամ և հարկադրելով անձանց լքել իրենց տները։
Արցախահայության իրավունքների խախտումների վերաբերյալ զեկույցն ուղարկվելու է մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային մանդատ ունեցող կազմակերպություններին և դերակատարներին, պետական իրավասու գերատեսչություններին։

Human Rights Defender Anahit Manasyan on Friday, June 16 published an ad hoc report on the humanitarian consequences of the blocking of the Lachin corridor and sent it to international organizations, Manasyan’s office said in a statement.
In the report, the Human Rights Defender weighed in on the human rights violations caused by the blocking of the corridor and the installation of a checkpoint by Azerbaijan, statements made by high-ranking Azerbaijani officials, public and political figures containing Armenophobic expressions, hate speech, threats of use of force, as well as the reaction of the Azerbaijani society to the installation of the checkpoint.
the report argues that the statements of the Azerbaijani officials since the blockade of the Lachin corridor indicate that both the rallies of the alleged environmental protests and the installation of the checkpoint are aimed at depriving the Armenians of Artsakh of vital goods and services, creating a humanitarian crisis and forcing people to leave their homes.
The ad hoc report on the violations of the rights of the Armenians of Artsakh have been sent to international organizations and actors mandated with the protection of human rights, and competent state bodies.