Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը արտահերթ զեկույց է հրապարկել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ, որը կներկայացվի միջազգային կազմակերպություններին։
Զեկույցում ՄԻՊ-ն անդրադարձել է միջանցքի արգելափակման և անցակետի տեղադրման հետևանքով առաջացած մարդու իրավունքների խախտումներին, ադրբեջանական բարձրաստիճան պաշտոնյաների, հանրային և քաղաքական գործիչների կողմից հնչեցված` հայտյաց արտահայտություններ, ատելության խոսք, ուժի կիրառման սպառնալիք պարունակող հայտարարություններին, ինչպես նաև անցակետի տեղադրմանն ադրբեջանական հասարակության արձագանքին։
Արձանագրվել է, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակումից ի վեր ադրբեջանական պաշտոնյաների հայտատարությունները վկայում են, որ ինչպես այսպես կոչված «էկոակտիվիստների» ցույցերը, այնպես էլ անցակետի տեղադրումը հետապնդում են արցախահայտությանը կենսական անհրաժեշտության ապրանքներից և ծառայություններից զրկելու նպատակ՝ ստեղծելով հումանիտար ճգնաժամ և հարկադրելով անձանց լքել իրենց տները։
Արցախահայության իրավունքների խախտումների վերաբերյալ զեկույցն ուղարկվելու է մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային մանդատ ունեցող կազմակերպություններին և դերակատարներին, պետական իրավասու գերատեսչություններին։

17 Июнь 2023 - 11:40 AMT
Омбудсмен Армении Анаит Манасян опубликовала внеочередной доклад о гуманитарных последствиях блокировки Лачинского коридора. Об этом сообщает офис защитника прав человека.
В своем докладе омбудсмен, в частности, указала на факты нарушения прав человека, зафиксировала армянофобские заявления, угрозы азербайджанских высокопоставленных чиновников, общественных и политических деятелей.
Как отметила Манасян, заявления азербайджанских должностных лиц свидетельствуют, что и акции т.н. «эко-активистов», и размещение КПП направлены на лишение армян Нагорного Карабаха товаров и услуг первой необходимости, для создания гуманитарного кризиса, который вынудит людей покинуть свои дома.
Доклад направлен в правозащитные организации, имеющие международный мандат, а также госструктуры.
Лачинский коридор заблокирован с 12 декабря 2022 года. 23 апреля Азербайджан перекрыл мост на реке Хакари при въезде в Лачинский коридор и установил КПП. В результате отрезанными от Республики Армения оказались карабахские села Ехцаох, Хин Шен, Мец Шен, Лисагор.