Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն, անդրադառնալով վերջին օրերին գրանցված միջադեպերին հայ-ադրբեջանական սահմանին, զսպվածության և Երասխի քաղաքացիական բնակչությանը պաշտպանելու կոչ է արել։ Այդ մասին ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
«Ֆրանսիան ափսոսանք է հայտնում վերջին 48 ժամվա ընթացքում ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանի մի քանի հատվածներում տեղի ունեցած զինված միջադեպերի, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքում գտնվող Երասխի քաղաքացիական բնակչությանը խոցած կրակոցների կապակցությամբ։ Ֆրանսիան զսպվածության, դեէսկալացիայի և քաղաքացիական բնակչությանը պաշտպանելու կոչ է անում»,– ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ֆրանսիան վերահաստատել է նաև իր աջակցությունը Լաչինի միջանցքում երթևեկության վերականգնման վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի` 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշման լիարժեք կատարմանը։
Նշվում է, որ Ֆրանսիան կողմ է, որ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատվի` ի շահ տարածաշրջանի քաղաքացիական բնակչության:
«Հունիսի 1-ին Քիշնևում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ հնգակողմ հանդիպմանը նշվել է, որ կողմերը ցանկանում են առաջ շարժվել քննարկվող տարբեր հարցերում, որոնց լուծումները պետք է լինեն բացառապես բանակցությունների միջոցով»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հունիսի 13-ից Ադրբեջանի ԶՈւ-ն պարբերաբար կրակ է բացում Երասխի ուղղությամբ։ Հունիսի 14-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն կրակ է բացել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորում է ստացել օտարերկրյա 2 քաղաքացի։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նրանք Հնդկաստանի քաղաքացիներ են։
ՀՀ ԱԳՆ-ն, անդրադառնալով Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից բացված կրակին Երասխի մոտ տեղակայված ՀՀ ԶՈւ դիրքերի և քաղաքացիական նշանակության օբյեկտների նկատմամբ, հայտարարել էր, որ ադրբեջանական կողմը թիրախավորված կրակ է վարել օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ:

Франция выражает сожаление в связи с вооруженными инцидентами, которые произошли за последние 48 часов в нескольких пунктах на границе между Арменией и Азербайджаном, включая выстрелы, поразившие гражданское население в Ерасхе на территории Армении. Об этом говорится в заявлении МИД Франции.
Париж призывает к сдержанности, деэскалации и защите гражданского населения.
Франция также подтверждает свою поддержку полному исполнению постановления Международного суда от 22 февраля 2023 года – о восстановлении движения по незаконно перекрытому Азербайджаном Лачинскому коридору – единственной соединяющей Республику Арцах с Арменией и внешним миром дороге.
«Франция полностью мобилизована для восстановления мира – на благо всего населения региона. Переговоры между Арменией и Азербайджаном продолжились на высшем уровне 1 июня в Кишиневе, на полях саммита Европейского политического сообщества. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев провели переговоры вместе с президентом Франции Эммануэлем Макроном, канцлером Германии Олафом Шольцем, председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.
На этой встрече было отмечено желание двигаться вперед по различным обсуждаемым вопросам, которые должны решаться исключительно путем переговоров.
Министр иностранных дел Франции Катрин Колонна также посетила Армению и Азербайджан в апреле, чтобы посодействовать странам продвинуться к мирному соглашению. Эти усилия осуществляются в тесной координации с Европейским союзом и Соединенными Штатами», – говорится в заявлении.