Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն, անդրադառնալով վերջին օրերին գրանցված միջադեպերին հայ-ադրբեջանական սահմանին, զսպվածության և Երասխի քաղաքացիական բնակչությանը պաշտպանելու կոչ է արել։ Այդ մասին ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
«Ֆրանսիան ափսոսանք է հայտնում վերջին 48 ժամվա ընթացքում ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանի մի քանի հատվածներում տեղի ունեցած զինված միջադեպերի, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքում գտնվող Երասխի քաղաքացիական բնակչությանը խոցած կրակոցների կապակցությամբ։ Ֆրանսիան զսպվածության, դեէսկալացիայի և քաղաքացիական բնակչությանը պաշտպանելու կոչ է անում»,– ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ֆրանսիան վերահաստատել է նաև իր աջակցությունը Լաչինի միջանցքում երթևեկության վերականգնման վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի` 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշման լիարժեք կատարմանը։
Նշվում է, որ Ֆրանսիան կողմ է, որ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատվի` ի շահ տարածաշրջանի քաղաքացիական բնակչության:
«Հունիսի 1-ին Քիշնևում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ հնգակողմ հանդիպմանը նշվել է, որ կողմերը ցանկանում են առաջ շարժվել քննարկվող տարբեր հարցերում, որոնց լուծումները պետք է լինեն բացառապես բանակցությունների միջոցով»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հունիսի 13-ից Ադրբեջանի ԶՈւ-ն պարբերաբար կրակ է բացում Երասխի ուղղությամբ։ Հունիսի 14-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն կրակ է բացել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորում է ստացել օտարերկրյա 2 քաղաքացի։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նրանք Հնդկաստանի քաղաքացիներ են։
ՀՀ ԱԳՆ-ն, անդրադառնալով Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից բացված կրակին Երասխի մոտ տեղակայված ՀՀ ԶՈւ դիրքերի և քաղաքացիական նշանակության օբյեկտների նկատմամբ, հայտարարել էր, որ ադրբեջանական կողմը թիրախավորված կրակ է վարել օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ:

The French Foreign Ministry on Friday, June 16 deplored the armed incidents that occurred at several points on the border between Armenia and Azerbaijan, including fire from Azerbaijan that targeted civilians in the village of Yeraskh, Armenia.
The Ministry called for restraint, de-escalation and the protection of civilian populations. It also reaffirmed its support for the full implementation of the order of February 22, 2023 of the International Court of Justice concerning the restoration of traffic in the corridor connecting Armenia and Nagorno Karabakh.
“France is fully mobilized for a return to peace for the benefit of all populations in the region. Negotiations between Armenia and Azerbaijan continued recently at the highest level on June 1 in Chisinau, on the sidelines of the European Political Community Summit. President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinian held with President of [France Emmanuel Macron], German Chancellor Olaf Scholz, and the President of the European Council, Charles Michel. This meeting marked the will to move forward on the various subjects under discussion, which must be settled exclusively through negotiation,” the French Foreign Ministry said.
“The Minister for Europe and Foreign Affairs, Catherine Colonna, also visited Armenia and Azerbaijan in April, in order to help the two countries move towards a peace agreement. These efforts are carried out in close coordination with the European Union and the United States.”