Նշվում է, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ն տեղեկատվական հիմք է ստեղծում հերթական սադրանքի համար։
«Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր սահմանագոտու արևելյան և հարավարևելյան հատվածում ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները 10:45-ից կրակ են բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, հերթական ապատեղեկատվությունն է»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հունիսի 13-ից Ադրբեջանի ԶՈւ-ն պարբերաբար կրակ է բացում Երասխի ուղղությամբ։ Հունիսի 14-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն կրակ է բացել Երասխումօտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ, ինչի հետևանքովվիրավորում է ստացել օտարերկրյա 2 քաղաքացի։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նրանք Հնդկաստանի քաղաքացիներ են։

17 Июнь 2023 - 10:58 AMT
«Распространенное министерством обороны Азербайджана сообщение о том, что подразделения ВС РА с 10:45 часов открыли огонь по азербайджанским позициям в восточной и юго-восточной частях приграничной зоны, является очередной дезинформацией.
Минобороны Азербайджана создает информационную базу для очередной провокации», — говорится в заявлении Минобороны РА.
Уже несколько дней ВС Азербайджана обстреливают дислоцированные в направлении Ерасха армянские позиции. 14 июня около 11:45 азербайджанская сторона открыла огонь по строящемуся в Ерасхе за счет иностранных инвестиций металлургическому заводу, в результате чего двое иностранных граждан получили ранения. Это двое граждан Индии, вовлеченных в строительные работы завода, – Мухаммад Асиф и Мирхасан Сааджан.