ՄԱԿ–ի մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Ֆոլկներ Թյուրքը խոսել է Լաչինի միջանցքով ազատ ու անվտանգ տեղաշարժվելու և խաղաղ բնակչությանը հումանիտար ազդեցությունից զերծ պահելու կարևորության մասին։ Այս մասին նա ասել է Ժնևում Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհրդի 53-րդ նստաշրջանի ժամանակ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Թյուրքը զեկույց է ներկայացրել աշխարհում մարդու իրավունքների ներկա իրավիճակի վերաբերյալ։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին՝ նա նշել է, որ ՄԱԿ–ի մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի գրասենյակը տարիներ շարունակ ձգտել է մուտք գործել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի դե ֆակտո իշխանությունների արդյունավետ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներ:
«Մարդիկ ավելի խոցելի են դառնում ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքներով զբաղվող կառույցների հետ շփման և նրանց կողմից կանոնավոր մոնիտորինգի բացակայության պայմաններում: ՄԱԿ-ի մուտքն այդ տարածքներ հնարավորություն կտա իրականացնել մարդու իրավունքների գնահատումներ և լուծել մարդկանց կարիքները, ինչպես նաև օգնել վստահության ձևավորմանը», – ասել է Թյուրքը:
Նա կոչ է արել Հայաստանին և Ադրբեջանին խաղաղության ջանքերը խարսխել մարդու իրավունքների վրա:
«Ես նաև շեշտում եմ Լաչինի միջանցքով ազատ ու անվտանգ տեղաշարժվելու և խաղաղ բնակչությանը հումանիտար ազդեցությունից զերծ պահելու կարևորությունը», – ասել է Թյուրքը։

The 53rd session of the Human Rights Council of the United Nations was convened in Geneva on June 19, Armenpress reports, under the second item of the agenda, the UN High Commissioner for Human Rights Volker Türk presented a report on the current situation of human rights in the world.
Referring to the South Caucasus region, he called on Armenia and Azerbaijan, in particular, to anchor peace efforts on human rights. The commissioner emphasized the importance of free and safe movement through the Lachin Corridor and he need to avoid any humanitarian impact on civilians.
Volker Türk noted that the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights has sought for years sought access to areas under the effective control ofde factoauthorities in theSouth Caucasusregion. “People are being made more vulnerable by the absence of regular monitoring by, and contact with, the UN's human rights machinery. Access would enable us to conduct human rights assessments and address people's needs, as well help build confidence,” he said.