Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում մանրամասներ է հայտնել Շուշիի անկման մասին։
Նա ասել է` հասկանալով, որ Շուշիի անկյունաքարային նշանակությունն էլ ավելի է ընդգծվել, բոլոր հրահանգները Շուշին ամրացնելու, քաղաքի պաշտպանությունը կազմակերպելու վերաբերյալ են եղել։
«Ի վերջո հաստատվեց տպավորություն, որ ամեն անհրաժեշտն արված է։ Բայց այդ նախապատրաստական գործողություններից շատ չանցած՝ լուր եկավ, թե ադրբեջանցիների մի խումբ Զարիսլի գյուղի հատվածում ճեղքել է մեր պաշտպանությունը և կանգնել Լաչին-Ստեփանակերտ ճանապարհին, այսինքն, ըստ էության, փակել ճանապարհը։ Լուրն ինձ հաղորդեց Լեռնային Ղարաբաղի նախագահը, սակայն ԶՈւ գլխավոր շտաբը չէր հաստատում այդ տեղեկատվությունը։
Սա, ի դեպ, պատերազմի ընթացքում արդեն մոտ մեկ տասնյակ անգամ կրկնված իրավիճակ էր, երբ ԼՂ նախագահը լուր էր հաղորդում, ԳՇ-ն չէր հաստատում լուրը, անգամ հերքում էր, իսկ որոշ ժամանակ անց ստիպված էր լինում խոստովանել, որ ԼՂ նախագահի տված տեղեկությունն է ճիշտ։ Այս անգամ էլ այդպես եղավ, երբ լուր եկավ, թե ադրբեջանցիները կրակել են Ստեփանակերտ-Լաչին ճանապարհով շարժվող քաղաքացիական ավտոմեքենայի վրա։ Ըստ էության, այս կետից սկսվեց Շուշիի սողացող անկումը։
Շուշիից անընդհատ ահագնացող լուրեր էին գալիս, որ հակառակորդի առաջին խումբն է մտել Շուշի, հետո երկրորդ, այդպես շարունակ։ Ի վերջո նոյեմբերի 7-ի կեսօրին գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանն ինձ զեկուցեց Շուշիի անկման մասին։ Սա ծանր լուր էր ինձ համար, որովհետև իմ բոլոր հրահանգներում, հրամաններում, խորհրդակցություններում ասել էի, որ Շուշին պետք է պահվի, հավաստիացում էի ստացել, որ կպահվի։ Շուշիի անկման լուրը լսելով՝ առաջին արձագանքս պահանջն էր՝ կատարեք այն, ինչ խոստացել եք՝ այսինքն՝ Շուշին պահել, հետ վերցնել։
Ինձ զեկուցեցին հակագործողությունների մասին, հետո ինչ-որ հաջողությունների մասին, հետո ասացին՝ օպերացիան հաջող է ընթանում, հետո՝ Շուշիի ներսում ենք։ Մինչև եռակողմ հայտարարության ստորագրման պահը ինձ զեկուցում էին, որ Շուշիի մի մասը պաշպանության բանակի հսկողության տակ է։
Հետո եղավ եռակողմ հայտարարության ստորագրումը, նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերվա հաձակումը կառավարության շենքի վրա և երբ 1-2 օրից վերադարձա լիարժեք աշխատանքի, ինձ ասացին, որ մենք Շուշիում ոչ մի զինվոր չունենք»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ Շուշիի անկման դրվագի, ինչպես նաև պատերազմի այլ հանգամանքների հետ կապված քրեական գործեր են հարուցված և այս հանգամանքները դեռևս սպասում են ու պետք է արժանանան մանրամասն պարզաբանման։
Ընթերցեք նաև․ Փաշինյան․ Եռակողմ հայտարարությունը նոյեմբերի 9-ի առավոտյան եմ ստորագրել, Ալիևը չէր ստորագրում՝ նոր պահանջներ առաջ քաշելով

20 Июнь 2023 - 12:42 AMT
Пашинян: 7 ноября мне доложили о падении Шуши, до подписания соглашения мне говорили, что часть города под нашим контролем
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что о падении Шуши днем ​​7 ноября ему доложил начальник Генерального штаба ВС Армении Оник Гаспарян.Он приказал вернуть Шуши, до подписания Трехстороннего заявления ему докладывали, что часть Шуши находится под контролем Армии обороны. Об этом премьер-министр рассказал на открытом заседании следственной комиссии НС по изучению обстоятельств 44-дневной Арцахской войны.
«История падения Шуши, оглядываясь назад, такова. Понимая, что краеугольное значение Шуши еще больше подчеркивалось, все указания сводились к тому, чтобы укрепить Шуши, организовать оборону Шуши.
Наконец-то подтвердилось впечатление, что все необходимое сделано. Но вскоре после этих подготовительных действий пришло известие, что группа азербайджанцев прорвала нашу оборону в районе села Зарисли и встала на дороге Лачин-Степанакерт, то есть фактически перекрыла дорогу. Об этом мне сообщил президент Нагорного Карабаха, но Генштаб ВС не подтвердил эту информацию. Кстати, такая ситуация повторялась с десяток раз во время войны, когда президент Нагорного Карабаха сообщал новости, генштаб не подтверждал их, даже опровергал, а через какое-то время был вынужден признать, что предоставленная информация была правильной. Так случилось и в этот раз, когда пришло известие о том, что азербайджанцы обстреляли гражданский автомобиль, движущийся по дороге Степанакерт-Лачин. По сути, отсюда и началось падение Шуши. Из Шуши приходили известия о том, что в Шуши вошла первая группа противника, затем вторая и так далее. Наконец, днем ​​7 ноября начальник Генштаба Оник Гаспарян доложил мне о падении Шуши. Как бы я ни был информирован о негативной динамике положения Шуши, для меня это была тяжелая новость, потому что во всех моих беседах, наставлениях, консультациях я говорил, что Шуши надо сохранить, и получил заверения, что он будет сохранен», – сказал премьер-министр.
Услышав известие о падении Шуши, Пашинян первым делом потребовал возвратить город.
«В конце концов, мне рассказали о контрмерах, потом об успехе, потом сказали, что операция идет хорошо, потом сказали, что мы в Шуши. Перед подписанием Трехстороннего заявления мне сообщили, что часть Шуши находится под контролем Армии обороны. Потом было подписание Трехстороннего заявления, потом штурм здания правительства 9 и 10 ноября. А когда я через день, два вышел на полную работу, мне сказали, что у нас в Шуши нет ни одного солдата», – сказал премьер-министр.
Пашинян подчеркнул, что возбуждены уголовные дела, связанные с падением Шуши, также и с другими обстоятельствами войны, и эти обстоятельства должны удостоиться подробного разъяснения.