Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների հետ հանդիպմանն ասել է, որ ՀԱՊԿ-ին հաճախ իրավացիորեն քննադատում են կոնկրետ խնդիրների լուծման ուղղությամբ թերությունների համար։
Նա նշել է, որ Հայաստանը հիմնավորված պահանջներ է ներկայացնում ՀԱՊԿ-ին, գրում է ԲԵԼՏԱ-ն։
«Օրինակ, Ղրղզստանը վաղուց է օգնություն խնդրում Տաջիկստանի հետ հակամարտության կարգավորման հարցում։ Հիմնավորված պահանջներ է ներկայացնում Հայաստանը։ Եթե մենք չլուծենք այդ խնդիրները, ապա ՀԱՊԿ երկրները մշտապես կհանդիմանեն միմյանց, դժգոհություն կհայտնեն կազմակերպության աշխատանքից։ Ուստի, պետք է խորասուզվել ՀԱՊԿ երկրների խնդիրների մեջ և ելք որոնել»,-ասել է Բելառուսի նախագահը։
Ըստ Լուկաշենկոյի, հիմա բարդ ժամանակներ են կազմակերպության համար, որը պահանջում է ուժերի, փորձի և ռեսուրսների մոբիլիզացիա խաղաղությունը պահպանելու համար։
«Կան խնդիրներ, կան հարցեր, դրանք լուծել է պետք, որքան էլ բարդ լինեն։ Իսկ մենք երբեմն բարդության պատճառով չենք ցանկանում դրանք լուծել»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ եթե դրանց լուծմանը «լծվեն Արևմուտքի բարեկամ-ընկերները», ինչ-որ բան անելը շատ ավելի դժվար կլինի։
Ավելի վաղ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ ՀՀ և Ադրբեջանի սահման ՀԱՊԿ առաքելության գործուղման ժամկետները կախված են Երևանից՝ «գնդակը Երևանի դաշտում է»։

Президент Белоруссии Александр Лукашенко 20 июня на встрече с министрами иностранных дел государств – членов ОДКБ призвал не избегать проблем, а решать их, как бы ни было трудно.
Он отметил, что Армения выдвигает ОДКБ обоснованные требования, пишет БЕЛТА.
По словам Лукашенко, время для организации сейчас очень непростое и требует максимальной мобилизации сил, опыта и ресурсов для сохранения мира. И при подготовке к встрече он задумался о том, что сказать главного, ведь за последнее время многое уже было озвучено. Давая оценку деятельности ОДКБ, Александр Лукашенко заметил, что организацию порой правильно критикуют за недостаток в решении конкретных проблем.
«Например, Кыргызстан давно просит помочь в урегулировании конфликта с Таджикистаном. Обоснованные претензии выдвигает Армения. Если мы не будем решать эти проблемы, то страны ОДКБ все время будут упрекать друг друга, высказывать неудовлетворение работой организации, уверен белорусский лидер. Поэтому, как бы мы ни крутили, ни вертели, нужно погружаться в проблемы стран ОДКБ и искать выход», – отметил Лукашенко.
«Есть проблемы, есть задачи, их надо решать, как бы трудны они ни были. А мы порой из-за их сложности не хотим их решать», – сказал Александр Лукашенко. Он подчеркнул, что, если в решение этих проблем влезут наши «друзья-советники» с Запада, то сделать что-либо будет гораздо сложнее.