ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի աշխատանքների շրջանակում անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների և Մինսկում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ հունիսի 20-ի հանդիպմանն ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ներկաներին տեղեկացրել է տարածաշրջանում, մասնավորապես Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղում վերջին զարգացումների վերաբերյալ։
Միրզոյանը շեշտել է ՀԱՊԿ հասցեական արձագանքի հրամայականը։
Միրզոյանը, ևս մեկ անգամ հիշեցնելով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ անդամ պետության ինքնիշխան տարածքի շարունակվող օկուպացիայի մասին, անդրադարձել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողություններին, վերջին օրերին ՀՀ հետ սահմանին հայկական դիրքերի ու քաղաքացիական օբյեկտների թիրախավորմանը և ընդգծել է ընդհանուր տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցում դրանց ապակայունացնող ազդեցությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը անդրադարձ է կատարել նաև Լեռնային Ղարաբաղում և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված լարված իրավիճակին, այդ թվում՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում Ադրբեջանի սադրանքներին, հունիսի 15-ին Հակարի կամրջի մոտ տեղի ունեցած միջադեպին, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի՝ վեց ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված մարդասիրական խնդիրներին և Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների իրականացման խորացող վտանգին։
Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նշյալ գործողությունները միտված են խոչընդոտելու Հարավային Կովկասում կայունության հասնելու՝ ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանում կայունության և կանխատեսելիության ապահովմամբ շահագրգռված բոլոր կողմերի ջանքերը։
Ներկայացնելով տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված հայկական կողմի տեսլականը՝ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի քաղաքականությունից հրաժարվելու, կառուցողական երկխոսության միջոցով առկա խնդիրներին լուծումներ տալու, ի թիվս այլ հարցերի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հարցերի հասցեագրման առանցքային նշանակությունը։
ՀԱՊԿ նեղ կազմով նիստում ևս Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Հարավային Կովկասում վերջին իրադարձություններին՝ ընդգծելով, որ ուժի կիրառմամբ հակամարտությունների սրացման և Հարավային Կովկասում անկայուն իրավիճակի ֆոնին առավել ակնհայտ է դառնում պայմանագրային պարտավորությունների անքննելի կատարման, ՀԱՊԿ կողմից պատշաճ եզրակացությունների, Հայաստանի սահմանների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ հստակ գնահատականների կարևորությունը։
Հունիսի 15-ին՝ ժամը 11:45-ին, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Տեղի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ կիրառելով նաև ականանետ։
Հունիսի 15-ին՝ ժամը 15:10-ին, Ադրբեջանի ԶՈւ-ն Կապանի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքի վրա կիրառել է դրոն-ԱԹՍ

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan at a meeting of foreign ministers of the CSTO countries on Tuesday, June 20 emphasized the imperative of a targeted response from the CSTO to Azerbaijan’s ongoing aggression.
Mirzoyan presented the latest developments in the region at the meeting that was also attended by President of Belarus Alexander Lukashenko, weighing in on the situation on border between Armenia and Azerbaijan and in Nagorno-Karabakh, the press service of the Armenian Foreign Ministry reported.
He once again recalled the ongoing occupation of the sovereign territory of Armenia – a CSTO member state – by Azerbaijan, touched upon the ongoing aggressive actions of Azerbaijan against the sovereign territory and internationally recognized borders of Armenia, the shelling of Armenian positions and civilian facilities on the border in recent days, emphasizing their destabilizing effect on the region-wide stability and security. In this context, Mirzoyan emphasized the imperative of a targeted response from the CSTO.
The Armenian Foreign Minister also spoke about the tense situation in and around Nagorno-Karabakh, including Azerbaijan’s provocations in the zone of responsibility of the Russian peacekeeping forces, the June 15 incident near the Hakari bridge, as well as humanitarian problems arising from the illegal blockade that has continued for more than six months. Lachin corridor, and the deepening danger of ethnic cleansing from Azerbaijan.
Mirzoyan stressed that these actions of Azerbaijan are aimed at hindering the efforts to achieve stability in the South Caucasus, made not only by Armenia but also by all parties interested in ensuring stability and predictability in the region.
Presenting the vision of the Armenian side regarding the establishment of long-term peace in the region, Mirzoyan stressed the key importance of abandoning the policy of force or the threat of force, ensuring that existing problems are resolved through a constructive dialogue, including security issues and the rights of the people of Nagorno-Karabakh.
Prime Minister Nikol Pashinyan spoke to Russian President Vladimir Putin over the phone on March 13 and stressed the importance of a targeted reaction from Russia to Azerbaijan’s attacks on Nagorno Karabakh.