Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով Արցախում տիրող իրավիճակին, ասել է, որ իրադրությունը շարունակում է սրվել, Ադրբեջանի կողմից ամեն ինչ արվում է հայերի կյանքն անհնար դարձնելու համար։
Նա հավելել է, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը շարունակվում է՝ ի հեճուկս Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման՝ ավելին, Ադրբեջանն անգամ արգելել է ԿԽՄԿ-ի մեքենաների երթևեկությունը Լաչինի միջանցքով։
Վարչապետը ներկայացրել է խնդրի լուծումն իր պատկերացումը՝ 2 կետ առանձնացնելով։
Նա հիշեցրել է, որ Հաագայի դատարանի որոշումը պարտադիր իրավական ուժ ունեցող որոշում է Ադրբեջանին պարտավորեցրել էր ձեռնարկել իրեն հասու բոլոր միջոցները երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորային միջոցների և բեռների երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
«Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը չկատարել և դատարանի որոշման կատարման ապահովումը միջազգային օրակարգի հիմնահարց է և մենք խնդրին պետք է մոտենանք հենց այս տրամաբանությամբ։ Ներառյալ՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հարց»,-հայտարարել է Փաշինյանը։
Մյուս կարևոր կետն, ըստ վարչապետի Բաքու-Ստեփանակերտ միջազգային երկխոսության մեխանիզմն է։
«Պետք է, ի վերջո, գործարկվի Բաքու-Ստեփանակերտ միջազգային երկխոսության մեխանիզմը, որի շրջանակներում կհասցեագրվի ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության հիմնախնդիրը»,-ասել է նա։

Prime Minister Nikol Pashinyan said Thursday, June 22 that the international mechanism of dialogue between Nagorno Karabakh (Artsakh) and Azerbaijan should be launched after all.
According to Pashinyan, said mechanism is a component of a solution of the current situation in the region, which would tackle the issue of the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh.
Another step, he said, is the implementation by Azerbaijan of the legally binding decision of the International Court of Justice from February 22, ordering Azerbaijan to unblock the Lachin corridor – the only route connecting Karabakh to Armenia – which has been closed since December 12.
“As for Armenia-Azerbaijan relations, our position remains the same: we must make every effort to establish peace and conclude an agreement on the normalization of relations. Next week, the meeting of the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan will take place in Washington, and our delegation is leaving for the United States with this in mind,” he said.
“Armenia also proposed to Azerbaijan to hold a meeting of the delimitation commission, and there is an agreement in principle to hold the meeting. Armenia is also ready to unblock the transport and economic routes of the region as soon as possible under the principles of sovereignty, jurisdiction and reciprocity of the parties. Thank you."