Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը մերժել է երկու հայ զինծառայողների վերաբերյալ նոր ժամանակավոր միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջը Հայաստանի պահանջն Ադրբեջանի դեմ, հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
Միևնույն ժամանակ Դատարանն իր որոշման մեջ նշել է նաև, որ վերոնշյալ հայ զինծառայողները գտնվում են 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում կիրառած ընդհանուր միջանկյալ միջոցների պաշտպանության տակ, որը տարածվում է բոլոր ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, որոնք գտնվում են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո:
Ադրբեջանի կողմից երկու հայ զինծառայողների ապօրինի առևանգման դեպքով Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը մայիսի 28-ին դիմել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ Դիմել էին միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով՝ զինծառայողների կյանքի իրավունքը ապահովելու, խոշտանգումներից զերծ պահելու նպատակով։
Մարտի 26–ին մարտական դիրքեր սնունդ մատակարարող Հայաստանի Զինված ուժերի զինծառայողներ Հարություն Յուրիկի Հովագիմյանի և Կարեն Աշոտի Ղազարյանի հետ կապն ընդհատվել էր։ Հաջորդ օրը ՀՀ ՊՆ-ն հաղորդել էր, որ միջդիրքային ճանապարհին հայտնաբերվել է ՀՀ ԶՈՒ 2 զինծառայողների կողմից շահագործվող թիկունքային մատակարարման ավտոմեքենան, որը բեռնված էր սննդով և ջրով՝ նախատեսված մարտական հենակետերի համար։ Հայտնաբերված մեքենայում նաև եղել է զինծառայողներից մեկին ամրակցված զենքը։

23 Июнь 2023 - 12:43 AMT
ЕСПЧ отклонил иск Армении о применении новой меры против Азербайджана в связи с двумя военнослужащими
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) отклонил требование Армении о применении новой промежуточной обеспечительной меры против Азербайджана касательно двух армянских военнослужащих. Об этом сообщает офис представителя РА по международно-правовым вопросам.
28 мая офис представителя Армении по международно-правовым вопросам обратился в ЕСПЧ с требованием применить промежуточную меру против Баку в связи с незаконным похищением Азербайджаном двоих армянских военнослужащих. В заявлении армянской стороны содержалось требование к Азербайджану воздержаться от нарушения прав армянских военнослужащих, предоставить сведения о местах и условиях их содержания, состоянии их здоровья.
«В то же время суд в своем постановлении отметил, что остается в силе решение о применении промежуточной меры, примененной еще 29 сентября 2020 года и расширенной 3 ноября того же года. Поэтому Азербайджан должен обеспечить защиту прав Овагимяна и Казаряна в числе прочих», – говорится в сообщении.
Двое армянских военнослужащих N-й воинской части МО РА Арутюн Овагимян и Карен Казарян были похищены 26 мая текущего года, когда доставляли провиант на грузовике "Камаз 43114" на боевой пост на юго-восточном направлении границы. По данным СК Армении, совершившая похищение вооруженная группа азербайджанцев незаконно пересекла госграницу Армении, возбуждено уголовное дело.