Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ պաշտոնական Բաքուն ԼՂ հայերին անվտանգության լրացուցիչ երաշխիքներ տրամադրելու անհրաժեշտություն չի տեսնում և գնահատում է Երևանի համապատասխան հայտարարությունները «որպես միջամտություն երկրի ներքին գործերին»։
«Մենք չենք ընդունում նման նախնական պայման․․․(Երևանի կողմից հնչեցվող լրացուցիչ երաշխիքներ տրամադրելու ) մի շարք պատճառներով։ Հիմնարար պատճառն այն է, որ դա Ադրբեջանի ներքին գործն է։ Ադրբեջանի սահմանադրությունն ու մի շարք միջազգային կոնվենցիաներ, որոնց մասնակից է Ադրբեջանը, ապահովում են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները՝ երաշխավորելու համար բնակչության այդ մասի իրավունքները»,-ասել է Բայրամովը Reuters-ին հարցազրույցում, գրում է Interfax.az-ը։
Ըստ նրա` «վերաինտեգրման շրջանակում հայկական ծագումով բնակիչները կկարողանան կիրառել իրենց լեզուն, պահպանել մշակույթը, կրթություն ստանալ մայրենի լեզվով, ինչպես Ադրբեջանի մյուս էթնիկ փոքրամասնությունները»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 22-ի կառավարության նիստում, անդրադառնալով Արցախում տիրող իրավիճակին, ասել է, որ իրադրությունը շարունակում է սրվել, Ադրբեջանի կողմից ամեն ինչ արվում է հայերի կյանքն անհնար դարձնելու համար։ Նա հայտարարել է, որ պետք է, ի վերջո, գործարկվի Բաքու-Ստեփանակերտ միջազգային երկխոսության մեխանիզմը, որի շրջանակներում կհասցեագրվի ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության հիմնախնդիրը:

Azerbaijan's foreign minister has rejected a demand from Armenia to provide special security guarantees for some 120,000 Armenians living in Nagorno-Karabakh (Artsakh) ahead of a new round of peace talks, Reuters reports.
Prime Minister Nikol Pashinyan was quoted last month as saying Armenia did recognise that Karabakh was part of Azerbaijan, but wanted Baku to provide the guarantees for its ethnic Armenian population.
In an interview with Reuters, however, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov said such a guarantee was unnecessary, and the demand amounted to interference in Azerbaijan's affairs.
"We don't accept such a precondition … for a number of reasons," he said.
"The most fundamental is the following: this is an internal, sovereign issue. The Azerbaijan constitution and a number of international conventions to which Azerbaijan is party provide all the necessary conditions in order to guarantee the rights of this population."