ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերաբերյալ և կոչ է արել Բաքվին ամբողջ ծավալով ապաշրջափակել երթևեկությունը Լաչինի միջանցքով:
«Ադրբեջանական կողմից Լաչինի միջանցքի մուտքի արգելափակման կապակցությամբ ուշադրություն ենք հրավիրում այն փաստի վրա, որ նման գործողությունները խախտում են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և ՀՀ ղեկավարների 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները։ Նման քայլերը հանգեցնում են լարվածության աճի, չեն նպաստում ՌԴ աջակցությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ նորմալ մթնոլորտի պահպանմանը։
Կոչ ենք անում Բաքվին՝ ամբողջությամբ ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Զախարովան հույս է հայտնել, որ Երևանը «չի ինքնամեկուսանա եռակողմ ձևաչափերով փոխգործակցությունից»։
«Դրանց գործողության դադարը բացասաբար է անդրադառնում տարածաշրջանում իրավիճակի վրա և հանգեցնում է էսկալացիայի «գետնի վրա»։ Կարևորում ենք ռիթմիկ աշխատանքը համապատասխան հանձնաժողովի շրջանակում հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման ուղղությամբ։ Պատրաստ ենք տրամադրել անհրաժեշտ խորհրդատվական աջակցություն:
Կրկնում ենք մեր կոչը երկու կողմերին՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի եռակողմ պայմանավորվածությունները անշեղորեն պահպանելու կարևորության, զսպվածության և Լաչինի միջանցքի տարածքում անվտանգության ապահովման համար պատասխանատվության ընկալմանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ռուսական կողմը կշարունակի ակտիվ ջանքեր գործադրել իրավիճակը Երևանի և Բաքվի հետ շփումներում կարգավորելու ուղղությամբ
Ադրբեջանական կողմը հունիսի 22-ին դիմել է հերթական սադրանքի՝ բետոնե արգելապատնեշով փակելով Արցախ-Հայաստան միակ ճանապարհը (Լաչինի միջանցքը)։

Russia has called on Azerbaijan fully unblock traffic along the Lachin corridor – the sole route connecting Nagorno Karabakh (Artsakh) to Armenia.
The Foreign Ministry of Russia said in a statement on Friday, June 23 that the blocking of the Lachin corridor by Azerbaijan is a violation of the provisions of the Statement of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia dated November 9, 2020.
“Such steps lead to escalation of tension and do not contribute to maintaining a normal atmosphere around the ongoing process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia with Russian assistance. We call on Baku to fully unblock traffic along the Lachin corridor,” the statement said.
“We also hope that Yerevan will not withdraw from interaction in trilateral formats. Downtime in their activities has a negative impact on the situation in the region and leads to escalation on the ground. We note the importance of rhythmic work on the delimitation of the Armenian-Azerbaijani border within the framework of the relevant commission. We are ready to provide the necessary advisory assistance.”
The Russian Foreign Ministry called to both sides to remember the importance of strict compliance with the trilateral agreements of Russia, Azerbaijan and Armenia reached at the highest level, and maintain restraint and understanding of responsibility for ensuring security in the Lachin corridor area.